Fransa’da ölümüne karar verilen gencin anne babası tepkili! Bekleyin

0
409
reklam

Fransa’da doktorlar, geçirdiği motosiklet kazası sonrası 10 yıldır bitkisel hayata yaşayan Vincent Lambert’e verilen suni yardımı bu hafta keserek pasif ötanazi uygulamaya karar verdi. Ancak 10 yıldır çocuklarından umudu kesmeyen anne baba bu karara tepkili. Çocuklarının yaşaması için hukuk mücadelesini sürdüreceklerini açıkladı. 

Fransa’da geçirdiği motosiklet kazası sonrası 10 yıldır bitkisel hayatta yaşayan Vincent Lambert’in yaşam desteğini doktorlar bu hafta kesme kararı aldı. 20 Mayıs’tan itibaren Lambert’e uygulanan yaşam desteğinin kesilmesi bitkisel hayattaki gencin ölümü ile sonuçlanacak.

Fransa’daki mahkeme süreci ve son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin doktorlar lehine karar vermesi ve Lambert’e pasif ötanazi uygulanmasını onaylamasına rağmen anne babası çocuklarının yaşaması için sürdürdükleri mücadeleyi bırakmak istemiyor. Aile Birleşmiş Milletlerin Uluslararası Engelli İnsanların Hakları Komitesine başvurdukları kaydedildi. Ailenin avukatları, çocuklarına ötanazi uygulanmadan önce BM’den gelecek kararın beklenmesi çağrısında bulundu.

-Reklam-

Anne babası yaşaması için hukuk mücadelesi başlatmıştı

38 yaşındaki Vincent Lambert 2008 yılında geçirdiği motosiklet kazasının ardından komaya girmişti. 6 yıldır süren Vincent Lambert davasında, doktorların hastanın fişinin çekilerek, suni nemlendirme ünitesi ile yavaş yavaş hayatına son verilmesi kararını Lambert’in eşi, kardeşleri ve yeğeni onaylarken, anne ve babası buna şiddetle karşı çıkıyordu. Fransa’da Danıştay aldığı kararla Lambert için ötanazi kararı vermiş, AİHM ise Danıştay’ın kararını onaylamıştı.

Pasif ötanazi 205 yılında kabul edilmişti

Fransa’da 2005 yılında çıkarılan ‘pasif ötanazi’ yasası ile uzun süren tedavi ve çabalara yanıt vermeyen ve artık hiçbir umudu kalmayan hastaların ölümüne ailesinin rızasıyla izin verilmesine yeşil ışık yakılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz