Fransa’da işsizlik maaşı için istenen çalışmışlık süresi kısaldı

1
408
reklam

Fransa’da işsizlik maaşı almak için istenen çalışmışlık süresi kısaldı. Ancak 50 yaşından büyüklerin maaş alma süreleri ise azaltıldı.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan Pole Emploi’da reformun bu yıl içinde meclise gelmesi bekleniyor. Ancak bu yasa öncesi François Hollande döneminde kabul edilen değişiklik yürürlüğe girdi.

88 gün çalışanlar işsizlik maaşı alabilecek

Artı33’ün derlediği bilgilere göre bugüne kadar işsizlik parasından yararlanmak için son 28 ay içerisinde 610 saat ya da 122 günlük çalışmışlık şartı aranıyordu. 1 Kasım’dan sonra işe girenler için ise bu şart 610 saat ve 88 gün olarak belirlendi. Yeni yasa ile daha 102 bin kişi daha işsizlik maaşını hak etmiş olacak.

50 ile 55 yaş arasındakiler için işsizlik maaşı alma süresi kısaldı

Diğer önemli bir değişiklik ise 50 yaşından büyük işsizler için. Bugüne kadar 50 yaşından sonra İşsizlik Kurumu’na yazılanlara 36 ay boyunca işsizlik maaşı ödeniyordu. Yeni değişiklik ike 50 ile 52 yaş aralığındakiler en fazla 24 ay işsizlik maaşı alabilecek.

53-55 yaş aralığındakilerin işsizlik maaşından yararlanma süresi de 30 ay olarak belirlendi. Bu sürede formasyon alanlar için ise bu süre 6 ay daha uzatılacak. 55 yaşından büyükler için ise işsizlik maaşını alma süresi 36 ay olarak kalmaya devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here