Fransa’da oturum kartı çilesi: 8 aydır bekleyenler var

0
1815
Reklam

Fransa’da son dönemde bazı valiliklerde yabancılar dairelerinin online randevu sistemine geçmesi, bazılarının da oturum kartları ile ilgili işlemleri tamamen internet üzerinden gerçekleştirmeye başlaması vatandaşların aylarca oturum kartı beklemesine neden oluyor.

Fransa’da yabancıların oturum kartı çilesi son dönemde arttı. Bazı valiliklerin oturum kartlarının veriliş şekli ile ilgili sistem değiştikliğine gitmesi büyük kalabalıkların yaşanmasına neden oluyor.

Bu mağduriyetlerin yaşandığı yerlerden birisi de Clermont-Ferrand. Ülkenin iç kesimlerinde yer alan şehirde, vatandaşlar önce randevu alabilmek için aylarca mücadele veriyorlar. Randevu aldıktan sonra da oturum kartını bir seneye varan sürelerde ancak alabiliyorlar. Bu mağduriyetleri yaşayanlardan Şerif inci de dosyayı 1 ayda teslim edebildiğini kaydetti. 8 Aydır da hala oturum kartının gelmediğini kaydetti. Valilikte sürekli “recepisse” almak zorunda olan yabancılarda içeri girebilmek için her gün uzun kuyruklar beklemek zorunda kalıyor.

-Reklam-
Bu mağduriyetlerin yaşandığı yerlerden birisi de Clermont-Ferrand

Yabancılar cezalandırılıyor

Yaşanan kaosu Göçmenler İçin Aktif Dayanışma ve Siyasi Destek Derneği(CIMADE) ülke çapında düzenledikleri eylemler ile protesto etti.

Dernekten yapılan açıklamada, oturum kartı başvurusu yapmak ya da randevu almak isteyen yabancıların sadece bu işlemi internet üzerinden gerçekleştirebildikleri kaydedildi.

Ancak Fransızca seviyesi yeterli olmayan insanların işlemlerini gerçekleştirmekte büyük zoruluk yaşadıklarına dikkat çekildi. Ayrıca internetten anlamayan yaşlı insanların da yeni sistem ile cezalandırıldığı belirtildi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz