Fransa’da oturum kartı sıkıntısı büyüyor: Yüzlerce kişi kaçak duruma düştü

Reklam

Fransa’da oturum kartlarında yaşanan randevu kaosu nedeniyle yüzlerce kişinin kaçak duruma düştüğü bazılarının da işini kaybettiği belirtildi.

Fransa’da oturum kartlarında yaşanan randevu kaosu sürüyor. Son dönemde iltica ile ilgili yasaları sertleştiren Fransa’da, yasal olarak oturma hakkı bulunan yüzlerce kişinin de yaşanan randevu sıkıntısı nedeniyle kaçak duruma düştüğü belirtildi.

En büyük sıkıntı Ile-de France’da

En büyük sıkıntının ise her 2 oturum kartı alandan birinin yaşadığı Ile de France bölgesinde olduğu bildirildi. Bölgede valiliklerin oturum kartı almalarda yaşanan sıkıntı nedeniyle online sisteme geçtiği ancak bunun da sorunu daha da büyüttüğü açıklandı. Birçok sivil toplum kuruluşu, yaşanan bu durum nedeniyle ülkede yasal olarak oturma hakkı bulunan yüzlerce kişinin kaçak duruma düştüğü uyarısında bulundu.

Valilik iyi oldu dedi, dernekler yalanladı

Esonne Valiliği, bu yeni sisteminin randevu sayısını çoğaltacağını kaydederken, Val-de-Marne Valiliği, insanların valiliğe gelmesine gerek kalmadan randevu alacağını ayrıca valilikte bekleme sürelerini de azalacağını açıkladı.

Ancak yabancıların hakkını savunan sivil toplum kuruluşu Cimade, bu söylemlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Ek randevu olmadığı gibi durumun eskisinden daha kötü olduğu aktarılırken, sıraların online olduğunu kuyrukların artık görülmediğini ancak sorunun daha da büyüdüğüne dikkat çekildi. İnsanların ne yapacağını bilmedikleri bildirildi.

Outum kartımın süresi bittikten 4 ay sonraya randevu verdiler

Olayla ilgili sıkıntı yaşayanlardan biti olan Türk vatandaşı Yılmaz Köksal da, Val-de-Marne valiliğinden aylardır oturum kartı için randevu almaya çalıştığını savundu. Oturum kartı bittikten 4 ay sonraya kendisine randevu verildiğini savunan Köksal, bu nedenle işini kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu savundu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz