Fransa’da oturum kartını aylık 800 Euro’ya kiraya vermiş

Reklam

Fransa’da kağıtsız olarak yaşayan bir kişi, başkasına ait oturum kartını kullanarak işe girdiği gerekçesiyle hakim karşısına çıktı.

Blois Mahkemesi’nde görülen duruşmada kağıtsız şahıs, Fransa’da 10 yıllık oturum kartı bulunan kendisi gibi Kongolu bir kişi ile onun adına iş başvurusu yapma konusunda anlaştı.

O dönem bir süreliğine Kongo’ya gideceği belirtilen oturum kartının sahibi, işe girmesi durumunda aldığı maaşın bir bölümünü kendisine vermesi karşılığında oturum kartını verebileceğini söyledi. İkili arasında yapılan sözlü anlaşma sonrası başkasının oturum kartı ile aracı işçi bulma kurumu İnterim’e başvuran kağıtsız şahıs, kısa süre sonra aylık 1300 Euro karşılığında işe başladı.

Aylık 800 Euro göndermiş

Uzun bir süre bu işte arkadaşının oturum kartı ile çalışan kağıtsız şahıs, aldığı maaşın 800 Euro’sunu oturum kartı kirası karşılığında arkadaşına gönderdi. Geçen sürede şirketin kağıtsız adamın çalışmalarını beğenmesi ise sahtekarlığın ortaya çıkmasına neden oldu. İşe almaya karar verdikleri adamın oturum kartının süresinin dolacağını farketen şirket yetkilileri, bunun üzerine kontrol ettikleri kartta ne fotoğrafın ne de doğum tarihinin söz konusu işçi ile bir alakası olmadığını anladı.

Tek isteğim çalışma izni

Bunun üzerine mahkemeye taşınan olayda kağıtsız göçmenin avukatı, müvekkilinin mağdur olduğunu kaydederek, arkadaşının bu mağduriyeti kullandığını iddia etti. Bir çok dernek faliyetinde aktif görev yaptığı belirlenen kağıtsız göçmen de hiçbir kötü niyetinin olmadığını tek isteğinin kendisine oturma izni verilmesi olduğunu bildirdi.

Mahkemede kağıtsız göçmenin valiliğe yaptığı yeni oturum kartı başvurusunun karara bağlanmasının beklenmesine karar verildi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz