Fransa’da oturum kartlarında büyük değişiklik: Yeterli Fransızca ve entegrasyon şartı aranacak! ‘Recepisses’ye de sınırlama geliyor

0
28

Fransa’da hükümetin hazırlayıp senatoya gönderdiği yeni göçmen yasasının detayları belli oldu. Artı33’ün ulaştığı yasanın içeriğine göre 10 yıllık yeni oturum kartı başvurusu yapanlarda yeterli Fransızca seviyesi ve entegrasyon şartı aranacak. Recepisses’ye de sınırlandırma geliyor.

Fransa’da hükümetin hazırladığı yeni göçmen yasasının detayları belli oldu. Senato tarafından yapılan duyuruda yeni yasanın oturum kartı ile ilgili 3 ve 10 numaralı maddelerine açıklık getirildi. Bundan böyle 10 yıllık oturum kartı verilmesinde Fransız toplumuna entegrasyonunun göz önünde bulundurulacağı aktarıldı. Entegrasyonun kriteri olarak da başvuruyu yapan kişiden Fransızcayı yeterlilik derecesi, cumhuriyet değerlerine bağlılığı ve kamu düzeni ile ilgili davranışlarının dikkate alınacağı kaydedildi.

3 veya 5 yıl Fransa’da kalma şartı aranacak

Yeni yasanın 10’uncu maddesi ile de aile birleşimi yoluyla Fransa’ya gelen yabancı bir kişinin eşi ya da çocuklarına ise geçici oturum kartı verilecek. Bu kişilerin 10 yıllık oturum kartına başvurmaları için ise minimum 3 veya 5 yıl kesintisiz Fransa’da oturma şartı aranacak.

Belediyeler daha aktif rol alacak

Yeni yas aile belediyelerin oturum kartı verilmesindeki rolü de güçlendiriliyor. Evlilik yoluyla eşini ya da çocuklarını getirmek isteyenlere yönelik yeterli konaklama ve gelir durumunun araştırılması gibi konularda belediyelerin rolü artırılacak. Ayrıca belediye Başkanları da şehirde oturum kartı komisyonlarına üye haline getirilecek.

‘Recepisses’ye sınırlandırma geliyor

Yasa ile gerçekleştirilecek bir diğer değişiklik ise ‘recepisses’ ile ilgili. Yeni yasa ile valiliklere ‘recepisses’ sınırlandırması getiriyor. Projesin yürürlüğe girmesi ile oturum kartı için başvurularda verilecek ‘oturum kartı yenileme başvuru kağıdı’ 3 ay için oturum kartı yerine geçecek. Ayrıca ‘recepisses’ verilmesine gerek kalmayacak. Ancak verilecek bu kağıt ile yurtdışına çıkmak mümkün olmayacak.

Meclis ve Senato’da görüşülen yasanın onaylanarak kısa süre sonra yürülüğe girmesi bekleniyor.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here