Fransa’da oturum kartlıya kiralık ev yok!

Reklam

Fransa’nın Marsilya şehrinde Le Bon Coin sitesi üzerinden evini kiraya vermek isteyen bazı ev sahiplerinin oturum kartı olanlara evini vermeyi reddettiği kaydedildi.

Fransa’da oturum kartlı vatandaşlara ev kiralamada yapılan ayrımcılık tepki çekti. Fransız medyasında yer alan habere göre Marsilya’da Le Bon Coin sitesi üzerinden evini kiraya vermek isteyen iki ev sahibi, oturum kartlılara evini vermeyeceğini ilana not düştü. İlanda “titre de séjour refusé” (oturum kartı kabul edilmiyor) ifadelerine yer verildi.

Problem nerede!

Fransız medyasının iletişime geçtiği ev sahipleri ise kendilerini savundu. Tepki görmelerine şaşıran ev sahipleri “Problem nerde” sorusunu yöneltti. Ev sahiplerinden biri, “Ben ırkçı değilim ancak durumu belirsiz kişilerle kontrat imzalamak istemiyorum ifadelerini kullandı. Ben Fransızlara, Fransız kimliği olanlara evimi kiralıyorum. dedi. Oturum kartlıların süresi bittiğinde kiralarını ödememelerinden koktuğunu aktardı.

3 yıl hapis 45 bin Euro cezası var

Ancak Fransız hukukuna göre sadece ev sahipleri maddi gelir ile ilgili kriterleri göz önünde bulundurabilir. Ancak etnik kimliğine göre yapılan ayrımcılığın 3 yıla kadar hapis ve 45 bin Euro’ya kadar da para cezası öngörülüyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz