Fransa’da patronlardan “chomage” tepkisi: Zorlaştırılsın!

Reklam

Fransa’da işe alma zorluklarıyla karşı karşıya kalan patronlar, işsizlik yardımı “chomage” alma kurallarının yeniden değiştirmesi için harekete geçti.

Patronlar işsizlik haklarında 3 noktanın değiştirilmesini talep ediyor. Yapılan açıklamaya göre, işsizlik tazminat miktarı, işsizlik tazminatı uygunluk kıriteri ile tazminat sürelerinin değiştirilmesini istiyorlar.

Fransa’da patronlar kulübü MeDEF, bölgesel düzeyde iş gücü piyasasının durumuna göre işsizlik maaşının belirlenmesini talep ediyor. Ancak işçi sendikaları, patronların bu talebine şiddetle karşı çıkıyor.

Onclick Popunder

Fransa’da işsizlik reformu son olarak geçen yıl gerçekleştirilmiş, işsizlik tazminatı alma şartları zorlaştırılmıştı. Yapılan değişiklikle işsizlik ödeneğinin temeli olan günlük referans ücret hesaplamasında değişikliğe gidilmişti. Son yapılan değişiklikle 1 Aralık’tan itibaren işsizlik tazminatı hak etmek için 53 yaş altı için son 24, üstü için ise son 36 ayda 6 ay çalışmış olma şartı aranıyor.

Fransa’da işsizlik kurumu Pole Emploi kayıtlarına göre, işsiz durumdaki 6,5 milyon kişinin sadece 2,6 milyonu tazminat alma hakkına sahip. Fransa’da ortalama net işsizlik maaşı ise 960 Euro.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz