Fransa’da polis takibinde ölen Fatih’in babası konuştu: Türkiye vatandaşını korusun

0
941
reklam

Fransa’nın Grenoble kentinde 19 yaşındaki Türk genci Fatih Karakuş ve arkadaşı Adam Soli’nin öldüğü trafik kazası ile ilgili Fatih’i babası ilk kez konuştu. Suçluların bulunmasını istedi.

Fransan’nın Grenoble kentinde geçen hafta sonu biri Türk iki gencin ölümünde polisin ihmali olduğu iddiasıyla eylemler sürüyor. Kentte düzenlenen gösterilerin ardından çok sayıda araç kundaklandı. Güvenlik güçleri ile göstericiler arasında yaşanan gerginlik devam ediyor.

Hayatını kaybeden oğlu Fatih Karakuş’u Adıyaman’da toprağa veren acılı baba, taziyeleri kabul ediyor. Baba Mehmet ZiyaKarakuş, Fransız kanunlarına göre kasksız olan motosikleti yakın takibe almanın yasak olduğunu ancak polisin motosikleti yakın takibe alarak sıkıştırdığını ve kazaya neden olduğunu öne sürdü

Vücudunda morluk görmedik

Fransa’daki gösterileri doğru bulan ancak yakma, yıkma ve kırmaya karşı olduğunu vurgulayan baba Mehmet Ziya Karakuş, olayın kaza değilse suçluların bulunarak cezalarını çekmesini istedi. Karakuş “Motosiklet üzerindeki kasksız iki genci birisi sivil birisi resmi polis takip ediyor. Polisin bize dediğine göre, o arada otobüs dönerken bunlar otobüs ile bariyerlerin arasına sıkışıp öldüklerini söylüyorlar. Ama biz yıkadığımızda vücutta herhangi bir morluk falan görmedik.

Görüntülere ne onlar ikna oldu ne de biz

Bizi savcı, emniyet müdürü çağırıp görüntüleri gösterdi. Görüntülere ne onlar ikna oldu ne de biz ikna olduk. Yani orası büyük bir cadde, her tarafı kameralarla dolu. Ama getirdikleri görüntülerde hiçbir şey yok. Kendileri de bir şey anlamadı. Bizim amacımız gerçeklerin ortaya çıkması, suçluların bulunması. Birisi sivil, biri de resmi polisle yakın takibe alınıyor, çocuklar sıkıştırılıyor. Oğlum dört yıldır yanımda kadrolu çalışan, işi gücü olan maddi durumu iyi arabası olan biriydi. Orada motosikletin üzerinde ne işi vardı? Ben inanamıyorum. Eğer kaza ise kaza, değilse de suçlular bulunsun” dedi.

Türkiye vatandaşını korusun

Cumhurbaşkanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de konuya duyarlı olmasını isteyen baba Karakuş, “Biz isteriz ki Türkiye Cumhuriyeti gelsin, kendi vatandaşının hakkını savunsun, yanında olduğunu bildirsin, psikolojik destek versin. Bunu bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızdan da özellikle bu işin takipçisi olmasını bekleriz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here