Fransa’da sağlık çalışanlarına büyük zam

Reklam

Fransa’da sağlık çalışanları, hükümetle haftalar süren müzakerelerden zaferle çıktı. Macron hükümeti, sağlık çalışanlarına zam için 8 milyar euroluk bütçe ayırmayı kabul etti. Her bir sağlık çalışanı ayda ortalama 183 euro zam yapılacak.

Korona virüsü salgınının en ağır etkilediği Avrupa ülkelerinden biri olan Fransa’da, sağlık çalışanlarına tarihi oranda bir zam yapılacak. Hükümetle sendikalar arasında haftalardır devam eden müzakereler sonucunda, sağlık çalışanlarına yapılacak zam için toplamda 8 milyar euroluk bütçe ayrıldı. Buna göre, her bir sağlık çalışanı ayda ortalama 183 euro zam almış olacak.

Sağlık çalışanları gösteri yapmıştı

Fransa’da salgın sırasında halk düzenli olarak sağlık çalışanlarına destek gösterileri yapmış, yetkililer sektörü övmüştü. Ancak doktorlar ve hemşireler dahil sağlık çalışanları ülke çapında eylemler düzenleyerek, övgüden daha fazlasını istediklerini vurgulamıştı. Hükümetle sendikalar arasındaki çetin müzakerelerde de zam talebinden geri adım atılmamıştı.

Fransa’da şu ana dek 200 binden fazla korona virüsü vakası tespit edildi. Ülkede kayıtlara korona kaynaklı olarak geçen ölü sayısı ise 30 bin.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz