Fransa’da sarı yelekliler havalimanını işgal etti, uçuşlar iptal oldu!

Reklam

Fransa’da iki haftadır kötüleşen yaşam şartları ve akaryakıt zamlarını protesto eden göstericilerin eylemleri tüm şiddetiyle devam ediyor. Polis, eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale ediyor.

Ülke genelinde yüz binlerce kişinin katıldığı protestolarda çıkan olaylarda şu ana dek 2 kişi hayatını kaybetti, 141’i güvenlik görevlisi 780 kişi yaralandı, 794 kişi gözaltına alındı ve 9 kişi hapis cezasına çarptırıldı.

Havalimanını işgal ettiler

Öte yandan bugün sabah saatlerinde, Nantes Atlantique Havaliman’na giren yaklaşık 30 gösterici, uçak pistlerini işgal ederek, havalimanı trafiğini engelledi.

Yapılan resmi açıklamada, uçuşların bir süreliğine durdurulduğu ve buna bağlı gecikmelerin yaşanabileceği belirtildi.

İşte, o görüntüler:

https://twitter.com/airplusnews/status/1068823917001932800?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1068823917001932800&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.aydinlik.com.tr%2Ffransa-da-protestocular-havalimanina-girip-ucuslari-durdurdu-dunya-aralik-2018-1

Fransa’da neler oluyor?

İki haftadır hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto eden ve “Sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemciler, bugün başta başkent Paris’te olmak üzere birçok kentte gösteri düzenliyor.

Eylemciler, sabahın erken saatlerinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Paris’in ünlü Champs-Elysees Caddesi’nin çevresinde toplandı. Polis, Champs-Elysees Caddesi’ne girmelerine izin vermediği eylemcileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı.

Fransızların yüzde 84’ü destekliyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir süredir, göreve geldiği günden bu yana yürüttüğü reformların ülkedeki zenginleri daha da zengin ettiği, orta ve alt gelirli insanların ise yaşamlarını zorlaştırdığı yönünde eleştiriliyor.

Fransa’da yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 84’ü “sarı yeleklileri” destekliyor.

Protestocuların çoğu orta gelir grubundaki kişilerden oluşuyor.

Kaynak: Aydınlık

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz