Fransa’da sarı yelekliler öfkeli…Tansiyon yükseliyor!

0
91

Fransa’da gözaltına alına sarı yelekliler hareketinin lideri serbest bırakıldı. Ancak öfke dinmedi. Sarı yeleklilerin cumartesi günü tekrar eylem yapması bekleniyor.

Fransa’da Sarı Yelekliler hareketinin lideri olarak bilinen Eric Drouet gözaltına alınınca yükselen gerilim sürüyor. Muhalefetten gelen büyük tepki üzerine serbest bırakılan Drouet, izinsiz gösteri yaptığı gerekçesiyle 15 Şubat’ta yargılanacak.

17 Kasım’dan bu yana, Fransız Hükümetinin vergi politikalarına karşı ayaklanan Sarı Yelekliler hareketinin öncüsü ve tanınan ilk liderlerinden olan ve daha önce “Elysee Sarayı’na gireceğiz” açıklaması yapan Eric Drouet, sarı yeleklileri, Paris’teki Concorde Meydanı’nda eyleme çağırmış, “Sarı yeleklerinizi giymeden gelin, ses getirelim ve kamuoyunu şoke edelim” çağrısında bulunmuştu.

Bu çağrısı Fransız polisini hareket geçirdi. Ölen arkadaşlarını anmak için toplanan gruba çevik kuvvet polisi “İzinsiz gösteri yapma” gerekçesiyle müdahale etti. Eric Drouet’yi ve beraberindekileri gözaltına aldı.

Drouet’nin gözaltına alınması, sarı yeleklileri öfkelendirdi. Hareketin sözcüsü “hükümetin yangına körükle gittiğini, polisin Macron’un polisi değil halkın polisi olduğunu, Macron’un polisi muhalifleri bastırmak için kullanamayacağını” dile getirdi.

Muhalefet partileri ise, hükümeti “Polisi politize etmekle” ile suçladı. Bu tepkilerin üzerine Drouet serbest bırakıldı. Dışarı çıktığında aynı mesajları verdi. “Tamamıyla politik gözaltıydı. Bu bizi yolumuzdan döndürmeyecek” dedi.

Cumartesi eylemlerin devam etmesi bekleniyor.

Cnntürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here