Fransa’da şehir merkezlerine girmek paralı oluyor…İşte istenecek ücret

0
10

Fransa’da hükümet, şehir merkezlerinin girişini paralı yapmaya hazırlanıyor. İşte düşünülen sistem ve alınacak ücretler:

Fransa’da sürücüler, artan akaryakıt fiyatları sonrası cüzdanını zorlayacak yeni bir yasa ile karşı karşıya. Hükümetin yerel yönetimlere şehir merkezlerinin girişini ücretli yapmasına müsade eden yeni bir yasa tasarısını yakında bakanlar kuruluna sunulacağı kaydedildi. Yeni yasanın 2019’un ilk döneminde de ulusal meclise gelmesi bekleniyor. Yeni yasa ile nüfusu 100 binin üzerindeki şehirlerin girişlerine gişe konulmasının önü açılacak.

Yeni yasa ile yerel yönetimler şehir merkezlerine giriş ücreti kendileri belirleyebilecek. Bu fiyatın 100 bin nüfuslu şehirler için ticari araçlarda 2,5 Euro olduğu, bu ücretin araçların tipine göre 4 kat daha artırılabileceği bildirildi.

Paris Lyon ve Marsilya’ya giriş 5 Euro

Nüfusu 500 binden fazla olan Paris, Marsilya ve Lyon gibi şehirlerde ise fiyatın iki kat daha artırılarak ticari araçlardan 5 Euro, kamyonlar için ise 20 Euro alınabilecek.

Ay sonunda fatura gönderilecek

Yeni dönemde şehir merkezlerinin girişine gişe kurulmasından ziyade kurulacak sistemle şehir merkezine giren tüm araçların kayıt altına alınarak ay sonunda evlere fatura gönderilmesi düşünülüyor.

Hükümetin şehirlerin belirleyeceği en fazla bir miktarı da belirleyeceği aktarıldı.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here