Fransa’da 2020’de başlıyor: Diş tedavilerini devlet karşılayacak!

Reklam

Fransa’da hükümetin hazırladığı ‘sıfır ek ücret’ başlıklı sağlık reformu 2020’den itibaren yürürlüğe giriyor. Hangi tedavilerin sigorta kapsamına gireceği ise belli oldu.

Fransa’da hükmetin diş tedaviler, gözlük ve kulaklığı sigorta kapsamına almak için yürüttüğü çalışmalar 2020’den itibaren yürülüğe girecek. Fransa’da yeni dönemde hangi tedavilerin sigorta tarafından karşılanacağı ise belli oldu.
Buna göre kaplama, köprü, protez ve çıkarılabilir takma dişler sağlık sigortası tarafından% 100 oranında karşılanacak. Öte yandan gözlüklerde de çerçeveler ve gözlük camlarının yine 2020’den itibaren sigorta tarafından karşılanacağı duyuruldu. Kulaklıkların ise 2021’den tarafından sigorta kapsamına gireceği aktarıldı.

2021’de artacak

Yeni uygulama ile 2020’den itibaren daha önce vatandaşlar tarafından karşılanması gereken diş tedavisi ücretlerinin yüzde 40’lık bir kısım sigorta tarafından karşılayacak. 1 Ocak 2021’den itibaren ise bu oran daha da artacak. Sağlık Bakanı Agnès Buzyn yeni uygulamayı tarihi adım olarak nitelendirdi.

Onclick Popunder

Diş tedavi masraflarının sigorta tarafından karşılanması Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alıyordu.

Fransa’da diş tedavisi olabilenlerin oranı sadece yüzde 43

Fransa’da vatandaşların yüzde 43’ü diş tedavisi gerçekleştirebilirken bu oran Almanya’da yüzde 71, Danimarka’da yüzde 85 ve Hollanda’da ise yüzde 80 olarak gerçekleşti. Vatandaşların yüzde 17’si istenen ücretler nedeniyle protez yaptıramadığı aktarıdı.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz