Fransa’da sınıflara Fransa bayrağı ve milli marşın konulması zorunlu hale geliyor

0
724
reklam

Fransa’da sınıflarda Fransız bayrağı ve ülkenin ulusal marşı La Marseillaise’in sözlerini içeren tablonun konulmasını mecburi kılan yas teklifi mecliste kabul edildi.

Fransa’da ulusal mecliste pazartesi gecesi görüşülen “güvenli okullar”başlıklı yasa tasarısının içine eklenen yeni bir değişiklik teklifi ile sınıflarda Fransa ve Avrupa Birliği bayrağı ile Fransa Milli Marşı La Marseillaise’nin konulması mecburi hale getirildi.

Cumhuriyetçi Parti milletvekili Eric Ciotti tarafından verilen yasa değişikliği diğer milletvekillerinin de oyuyla kabul edildi. Böylece özel yada devlet okullarında, sınıflarda Fransa’nın ve Avrupa Birliği’nin bayrağı ile ülkenin milli marşı La Marseillaise’in konulması mecburi hale getirildi.

-Reklam-

“Okullar kışla değildir”

Fransa Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer de değişikliği desteklerken, sol partiler ise değişikliğe tepki gösterdi. Sol parti Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Michel Larive, sadece okullarda bayrak olmasının yeterli olduğunu savunarak sınıflarda bu tarz bir ihtiyaç olmadığını savundu. Larive, « Okullar kışla değildir » ifadelerini kullandı.

Yeniden görüşülecek

Yaşanan tartışmalar sonrası Eğitim ve Kültürel İşler Komisyonu Başkanı Bruno Studer, değişiklik teklifi ile görüşmelerin devam etmesini talep etti. Cuma görüşmelerin devam edeceği kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz