Fransa’da ‘Taxe d’habitation’un yerine ‘temizlik vergisi’ geliyor!

Reklam

Fransa’da hükümetin 2020 yılına kadar kademeli olarak konut vergisini kaldıracağını açıklaması, en büyük gelirini bu vergiden elde eden belediyeleri telaşlandırdı. Bazı belediyelerin konut vergisi nedeniyle oluşan maddi kayıplarını kapatmak için 2020’de yeni vergiler getirmeye hazırlanıyor.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan Konut Vergisi’nin(Taxe d’habitation) kaldırılması 2020’de gerçekleştirilecek.

Ancak hükümetin bu adımı, belediyelerin elde ettiği 8 milyar Euroluk bir gelirin kesilmesi anlamına gelecek. Bazı belediyeler ise bu açığı getirecekleri yeni vergilerle kapatmaya hazırlanıyor.

Onclick Popunder

Temizlik vergisi geliyor

Paris’in kuzey banliyösü  Clichy’nin Belediye Başkanı Rémi Muzeau yaptığı açıklamada,  Konut vergisinin kaldırılması ile belediye olarak 30 milyon Euroluk bir gelir kayıbı yaşayacaklarını söyledi.

Bu açığı kapatmak için bazı vergiler ekleyeceklerini ayrıca belediyenin sunduğu bazı hizmetlerin de iptal edileceğini söyledi. Muzeau, 2020 itibariyle vatandaşlardan ‘temizlik vergisi’ alacaklarını söyledi.

‘Kreş bir şehir için zorunlu değil’

Muzeau, yaşadıkları gelir kaybı sonrası kapatacakları kurumlarla ilgili olarak da, ”Der dışı etkinlikleri kaldıracağız. Kreş bir şehir için zorunlu değil.”ifadelerini kullandı. Sosyal hayat ile ilgili belediyenin zorunlu olmadığı birçok faliyete son vermek zorunda kalacaklarını dile getirdi.

Başka belediyeler de yeni vergi getirmeye hazırlanıyor

RTL haber sitesi, Fransa’da birçok belediyenin  Konut Vergisinin kaldırılmasıyla oluşan açığını kapatmak için yeni vergi getirmeye hazırlandığına da dikkat çekti.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz