Fransa’da tereyağı kıtlığı başladı: Marketlerde hızla tükeniyor!

0
131
reklam

Fransa’da son dönemde artan talebin karşılanamaması nedeniyle marketlerde tereyağı kıtlığı başladı. Ülke genelinde yaşanan kıtlık nedeniyle maketlere tereyağı kalmamıştır afişleri asıldı.

Fransa’da uzun süredir konuşulan teyerağında kıtlık yaşanabileceği söylentileri gerçek oldu. Daha önce üreticileri etkileyen kıtlık, süpermarketlere kadar ulaştı. Tereyağı almak için marketlere giden tüketiciler de boş raflarla karşılaştı.

FRANSA’DA SÜT ÜRETİMİNDE DÜŞÜN KITLIĞI ÇOĞALTTI

Konuyla ilgili uzmanlar, son yıllarda margarin yağlarının sağlıksızlığı ile ilgili yapılan uyarıların insanları tereyağına yönlendirdiğine dikkat çekti. Hem dünya genelinde artan tereyağı ihtiyacı, hem de Fransa özelinde süt üretiminde büyük bir düşüş olması da tereyağı kıtlığının önemli nedenleri arasında.

Dünyanın en büyük tereyağı tüketicilerinden Fransa’da 2012’den 2016’ya kadar tereyağına talep 9 bin ton düzeyinde arttığı kaydedildi.

TEREYAĞI FİYATLARI ARTIYOR

Bu arada tereyağında arz sıkıntısı fiyatları da yükseltti. Avrupa’da bir ton tereyağının fiyatı 6 bin 100 dolar, yani yaklaşık 21 bin 500 lirayla zirveye çıktı.

“BÜYÜK BİR KRİZ”

Fransa Fırıncılar Federasyonu, tereyağı fiyatlarındaki hızlı yükselişi “büyük bir kriz” olarak tanımlayarak fiyatların çılgın seviyelere ulaştığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here