Fransa’da top koşturan Türk futbolcu: Fransa’da hiçbir önlem almadılar!

Reklam

Fransa’nın Le Havre Kulübü’nde oynayan Umut Meraş corona virüs sürecindeki gözlemlerini anlattı. “Ben Türkiye’ye dönmeden önce Fransa’da insanlar hâlâ normal yaşantılarına devam ediyordu. Caddeler ve sokaklar kalabalıktı, maske ya da eldiven takan yoktu. Türkiye’deki gibi önlemler almadı insanlar ve şu anda İtalya gibi kötü bir tablo var orada. Üstelik durumun daha kötüye gittiğini söylüyorlar.”

Genç yaşta A Milli Takım formasını sırtına geçirdi ve Şenol Güneş’in vazgeçmediği isimlerden biri oldu Umut Meraş. Fransa’nın Le Havre Kulübü’nde oynayan 24 yaşındaki futbolcu, liglere verilen koronavirüs tatili nedeniyle Türkiye’ye döndü. Umut Hürriyet’e, Fransa’da yaşadıklarını, koronavirüs sürecindeki gözlemlerini anlattı.

Koronavirüsün Fransa’da etkileri nasıl oldu, orada neler yaşadın?

Ben Türkiye’ye dönmeden önce Fransa’da hâlâ insanlar normal yaşantılarına devam ediyordu. Caddeler, sokaklar kalabalık, maske ya da eldiven takan yoktu. Türkiye’deki gibi önlemler almadı insanlar ve şu anda da bence İtalya gibi kötü bir tablo var Fransa’da. Arkadaşlarımla konuştuğumda durumun gittikçe kötü bir hal aldığını anlatıyorlar.

Bizim insanlarımız koronavirüs konusunda daha bilinçli

Peki sen, kişisel olarak nasıl tedbirler aldın?

Türkiye’ye döndükten sonra 14 gün karantinada kaldım. Geldiğimden beri markete bile gitmiyorum. Dikkat etmeye çalışıyoruz.

Fransa’da sen gelmeden önce maçlar ertelenmişti. Oradaki önlemler ile burayı kıyaslayabilir misin?

Türkiye’deki önlemler bence Fransa’ya göre kat kat daha iyi. Fransa’da hiçbir yer dezenfekte edilmiyordu. Bizim ülkemizin bu konuda daha bilinçli olduğunu düşünüyorum. İnsanlar sosyal mesafeyi korumaya çalışıyor. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu sürekli bilgilendirme yapıp uyarılarda bulunuyor. Bu uyarıların tamamını ülke olarak dikkate almalıyız.

Ben uzun süre futboldan ayrı kalacağımızı düşünüyorum

Sence bu durum futbolu nasıl etkiler?

Avrupa liglerinde bu sezon yeniden başlayabilir mi? Ben futboldan uzun bir süre ayrı kalacağımızı, düşünüyorum. Futbolu, futbolcuları çok etkileyecek bu olay. 2-3 ay daha sürecek gibi duruyor. Tabii biz futbolcular sürekli antrenman yapan insanlarız, şu anda yüksek tempoda idman yapamıyoruz. O yüzden ister istemez bir düşüş oluyor. Ligler başladığında inşallah büyük sakatlıklar olmaz. Çünkü hepimiz risk altına girdik. Bu süreçte kendilerine çok dikkat etmeli futbolcular. Ben özel hocamla birlikte antrenmanlara başladım. 2.5-3 metrelik bir mesafe ile antrenman yapıyoruz. Orada bile dikkat ediyoruz.

Umut Meraş, Türkiye’deki günlerini İstanbul Yeşilköy’de yaşayan ablası Suzan Yıldız, eniştesi Volkan Yıldız ile yeğenleri Şahin ve Asya ile birlikte geçiriyor.

FRANSIZCA’YI ÖZELLiKLE ZORLAŞTIRDILAR

Fransızca öğrendin mi?

Günlük hayatta işimi görecek kadar Fransızca öğrendim. Yanımda bana çok yardımcı olan Süleyman Kuzuluk var. O, iletişimimi kuracak düzeyde Fransızca öğretti. Fransızlar kendi dillerini Avrupalılar çok fazla konuşmasın diye zorlaştırmışlar. Örneğin çantanın kızı da var, erkeği de!..

ARACIMI VE EViMi KENDiM BULDUM

Bizde yabancılara ev, araba, tercüman vs. tahsis edilir. Fransa’da da böyle mi?

Biz Türkiye’de yabancı oyunculara çok büyük kıymet ve ayrıcalık tanıyoruz. Bana araç tahsis etmediler, kendim buldum. Tercüman ayarlayamadılar ve ben de istemedim. 2 ay orada kendime ev aradım mesela.

UMUT, A Milli Takım’ın Fransa maçları sonrası Le Havre’da nasıl karşılandığı sorusu üzerine, “Fransız takım arkadaşlarımın hepsi beni tebrik etti. Bir gerçek var ki, Fransızlar bizim böyle oynayacağımızı beklemiyordu” dedi.

UMUT Meraş, Le Havre’da çok mutlu olduğunu belirterek, “Kulüp başkanımız ve hocamız Paul Le Guen ile aramız çok iyi. Benimle ilgili çok önemli projeleri var. Onlar benim Fransa 1. Ligi ya da Bundesliga’ya gitmem gerektiğini düşünüyorlar” diye konuştu.

Hürriyet

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz