Fransa’da Türk doktor: Koronavirüsü birçok kişi farketmeden atlatacak

Reklam

Fransa’da koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Ülkenin kuzeybatısındaki Rouen’de aile hekimi olarak görev yapan Mehmet Avcı, yaşanan salgın ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Mehmet Avcı, “Koronavirüs her enfeksiyon gibi tehlikeli bir virüstür. Ama şunu unutmayalım ki nüfusun yüzde 90’ına yakın hastalarda koronavirüs enfeksiyonu kapıldığı zamna bu hastalar iyileşiyor. Birçok hastanın çoğu zaman virüsü kaptığının farkında bile olmadığını kaydeden Avcı, “Sadece biraz nezle, boğaz, baş ağrısı, hafif ateş ve öksürükle atlatıyorlar.”dedi.

Ancak 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanların riskli gruba girdiklerini söyleyen Türk doktur, risk taşıyan bu yüzde 15-20’nin hasta olduğunu söyledıüi. Bu yüzde 20’nin de yüzde 5’inin ölüm tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Mehmet Avcı, “O yüzden söylüyorum virüs çok bulaşıcı, vakalar çok çabuk yükseliyor panik yaratıyor ama ölüm saysı az.”ifadelerini kullandı.

Korkacak bişey yok

Fransa’da şu aşamada 30 bin vaka ve 2 bine yakın ölüm oranını da hatırlatan Mehmet Avcı, ancak Fransada kanser hastalıklarının yılda 164 bin kişi öldürdüğünü, kazaya dayalı ölümlerin sayısının her yıl 5 bin, obezite ve diyabetten 4 bin, enfeksiyon hastalıklarından 26 bin ve koah hastalığından da 16 bin kişinin öldüğünü hatırlattı. 60 bin kişinin de sigaranın komplikasyonlarından vefat ettiğini duyurdu. koronavirüs salgını için “Vaka çok ama ölüm az bundan korkacak bişey yok.”ifadelerini kullandı.

Vaka sayılarına değil ölüm oranlarına bakın

Vatandaşları da vaka sayısı çok olacak ama vakalara bakmayın ölüm sayısına bakın bu vakaların yüzde 90’ı iyileşiyor. Bu vakaların arasında olmayan nezle olup da atlatanlar da çok.” diye konuştu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz