Fransa’da Türk gencinin başarısı: İnşaatında babasının çalıştığı hastanede doktor oldu

Reklam

Fransa’ya Erzurum’dan göç eden gurbetçi babasının tadilatını yaptığı ve yaşamını yitirdiği Chartres Hastanesinde doktor olarak göreve başlayan Yavuz Coşkun, burada gecesini gündüzüne katarak hastalara şifa oluyor.

Başkent Paris’in Türk ve yabancıların yoğun olarak yaşadığı Chartres bölgesindeki en büyük hastanenin acil servisinde çalışan 26 yaşındaki genç doktor, göçmen olarak geldiği Fransa’da ortaya koyduğu başarısıyla entegrasyonun güzel bir örneğini sergiliyor.

Türkiye’den Fransa’ya 2006’da gelen ve bu ülkede tıp eğitimini tamamlayan Coşkun, Fransa’nın salgınla mücadelesinde ter döken doktorlardan biri.

Onclick Popunder

“Fransa’ya, faydalı olmaya çalışıyorum”

Hikayesini ve Fransa’daki entegrasyon sürecini anlatan Coşkun, 1995’te Erzurum’un Oltu ilçesinde doğduğunu, babasının 1980’de göç ettiği ülkeye 11 yaşında geldiğini belirtti.

Fransa’ya geldiğinde yoğun bir eğitimle kısa sürede Fransızcayı öğrendiğine işaret eden Coşkun, entegrasyonunu başarıyla tamamlamak için de farklı kültürel ve sportif aktivitelerde yer aldığını ifade etti.

Doktor Yavuz Coşkun, “Asimile olmadan, nereden geldiğimi, ailemi ve temsil ettiğim toplumu unutmadan, Fransa’ya, Fransız kültürüne ve milletine faydalı olmaya çalışıyorum.” diye konuştu.

Dedesinden işittiği hadis-i şerif doktorluğa yönlendirdi

Babasının, görev yaptığı hastanenin onarımında çalıştığını ve geçen yıl burada vefat ettiğini anlatan Coşkun, Chartre halkına şifa vesilesi olmasının babasının vasiyeti olduğunu aktardı.

Bu vasiyeti yerine getirmenin gururunu yaşadığını dile getiren genç doktor, “Ben küçüklüğümden beri doktor olmak istiyordum. İlham aldığım ve dedemin öğrettiği bir hadis-i şerif var, ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.’ Dolayısıyla bu mesleğin muhtaç ve şifa arayan insanlara bir yardım eli olabileceğini düşündüm. Allah’a şükür hastanede bunu yerine getirebiliyorum.” dedi.

Coşkun, bu günlere gelmesinde kendisiyle Fransa’ya gelen annesinin payının çok büyük olduğunu vurgulayarak, “Benim annem de çok zorluklara ve çektiği yabancılığa rağmen hep okumamız için yanımızda oldu. Annemin gösterdiği fedakarlığı unutmam mümkün değil.” ifadesini kullandı.

Göçmen hastaların dilinden anlayan göçmen doktor

Coşkun, yaklaşık 6 aydır hekimlik yaptığını söyleyerek, çalıştığı hastanenin büyük bir bölgeyi kapsadığını, bu nedenle hasta yoğunluğunun fazla olduğunu anlattı.

Coşkun, Chartres Hastanesine gelen ve çoğu göçmen olan hastaların bazen kendilerini anlatmakta zorlandığını, bu hastalara tercüman olmaya çalıştığını dile getirdi.

Coşkun, “Bu bölgede Türk toplumu da çok. Sık sık Türk hastalarımız da geliyor. Özellikle ilk jenerasyon Türkler iyi Fransızca bilmediği için zorluk çekiyor. Onların sıkıntılarını anlayarak daha iyi teşhis koyma imkanı buluyorum. Bu yüzden gerçekten çok dua ediyorlar.” diye konuştu.

Aynı şekilde Afrikalı veya Orta Doğu’dan gelen hastaların da Türk doktor gördüğü için sevindiğini dile getiren Coşkun, bunun kendisi için gurur sebebi olduğunu kaydetti.

Coşkun, Fransa’daki 3. ve 4. jenerasyon Türk gençlerinin eğitimli ve kültürlü bireyler olarak yetişmeye gayret gösterdiğine dikkati çekerek, “Bunun Fransa için de büyük bir kazanç olduğunu düşünüyorum. Umarım çok daha güzel gençlerimiz yetişecek. Burada bulundukları ülkede insanlara faydalı olacaklar ve uluslararası alanda da hem Fransa’yı hem Türkiye’yi temsil edecekler.” ifadesini kullandı.

Kendisinin de Fransa’da Müslüman ve Türk toplumunu layıkıyla temsil etmeye gayret gösterdiğini belirten Coşkun, bu ülkede öğrendiklerinin ona büyük bir zenginlik kattığına dikkati çekti.

Şefinden genç doktora övgü

Chartres Hastanesinin acil birim şefi olan ve “Hakim” unvanıyla tanınan Cezayir asıllı Doktor Abdussamed Saddar da genç meslektaşı Coşkun’un kısa sürede ortaya koyduğu başarılı performansla hastanenin gözdelerinden biri haline geldiğini söyledi.

Coşkun gibi genç doktorların motivasyonu sayesinde hastalara daha iyi hizmet vermeye başladıklarına değinen Saddar, Coşkun’un halihazırdaki performansıyla başarılı kariyerin işaretlerini verdiğini anlattı.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz