Fransa’da Türk kökenli bir kişi Fransız vatandaşlığından çıkarıldı

Reklam

Fransa’da 13 Kasım’dan meydana gelen terör saldırıları sonrası gündeme gelen daha sonra ise vazgeçilen, terör şüphelilerin vatandaşlıktan çıkarılması ile ilgili anayasa değişikliği yeniden gündemde. Fransa’da bugüne kadar aralarında bir Türk’ün de bulunduğu 6 kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığı kaydedildi.

Fransa’da senatoda iktidar partisi Cumhuriyetçi Hareket senatör Bernard Cazeau başkanlığındaki komisyon, vatandaşlıktan çıkarılma ile ilgili düzenlemenin anayasaya eklenmesi için çalışma başlattı.

Komisyon raporunda Fransa ceza kanununda, ulusun temel çıkarları veya bir terör eylemi teşkil eden bir suç yada bir saldırı, ya da suç olarak nitelenen bir fiilden mahkum olanların vatandaşlıktan çıkarılmasının mümkün olduğuna dikkat çekti.

Onclick Popunder

6 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı

Bu yasa dikkate alınarak  2015 yılından beri çoğunluğu Suriye’den dönen 6 kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığı kaydedilirken, bu kişiler arasında bir Türk vatandaşının olduğu duyuruldu.

“Suç işleyenler vatandaşlıktan çıkarılsın”

Senatörlerin hazırladığı rapor ile hükümete bu önlemin daha sık uygulanması gerektiği yönünde çağrıda bulunuldu. Suç işleyenleri işledikleri suçların ağırlığına göre vatandaşlıktan çıkarılabilmeleri gerektiği aktarıldı.

Muhalefetin terör suçlarından hüküm giyenlerin çoğunluğunun Fransız vatandaşı olduğu ve bunun için böyle bir uygulamanın yersiz olacağı yönündeki ifadelere de raporda tepki gösterildi. Hapishanelerdeki terör suçlularının sadece yüzde 17’sini yabancılar oluşturduğu kaydedildi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz