Fransa’da “Türk Kültür Festivali” coşkusu: 25 bin kişi ziyaret etti

Reklam

Fransa’nın Lyon bölgesinde ikincisi düzenlenen “Givors Türk Kültür Festivali”ni iki günde 25 bin kişi ziyaret etti.

Fransa’nın Lyon bölgesinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Givors Fatih Camisi Derneği tarafından düzenlenen “Givors Türk Kültür Festivali” ziyaretçilere kapılarını açtı.

Türk kültürü tanıtıldı

Hafta sonu düzenlenen festival kapsamında, Türk kültürüne ait yemek, tatlı, kıyafet ve el sanatlarının tanıtıldığı stantlar kuruldu.

Onclick Popunder

Çocuklara yönelik parkların da bulunduğu etkinlikte, halk oyunları gösterisi ve konser de düzenlendi.

İkinci kez düzenleniyor

Derneğin daha önce 13 sene başkanlığını yürüten Mustafa Fide, gazetecilere, 1982’de Fransa’ya geldiğini ve 23 yıldır Givors’ta yaşadığını söyledi.

Bu festivalin ikinci senesi olduğunu belirten Fide, cami ve dernek olarak topluma katkı sağlamayı amaçladıklarını, bu amaçla daha önce de başka faaliyetlere katıldıklarını ve kermesler düzenlediklerini ifade etti.

“Kendimizi Türkiye’de gibi hissediyoruz”

Festivalde lahmacun satan Mehtap Yılmaz da 2000’de Fransa’ya geldiğini ve 2015’ten beri Lyon’da yaşadığını kaydetti.

Devamlı böyle organizasyonlar düzenlendiğini, 2 senedir böyle büyük bir festivalin yapılmasından mutluluk duyduklarını dile getiren Yılmaz, “Festivale kadınlar olarak çok güzel katkıda bulunuyoruz. Bu birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyorum. Kendimizi Türkiye’de gibi hissediyoruz, iki gün boyunca Türkiye’de gibi yaşıyoruz. Burada hasret gidiyoruz. Türkiye’deki akrabalarıma selamlar söylüyorum.” dedi.

“Türkiye gibi olmuyor”

Ziyaretçilerden Dilek Yılmaz, ilk defa geldiği festivalle Türk kültürü ve yemeklerinin tanıtıldığını anlattı.

Yılmaz, etkinliğin çok güzel olduğunu kaydederek, “Türkiye gibi olmuyor. Türkiye’nin havası bir farklı, Türk ortamında bulunmak farklı bir şey. Başka Türkleri görünce insanın ruhu gerçekten kabarıyor, bunun bir ifadesi yok. Gurbetlik zor. Buradan Samsun Tekeköy’deki akrabalarıma selam olsun.” diye konuştu.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz