Fransa’da Türk patron anlattı! İnşaatta çalışanları bekleyen büyük tehlike!

Reklam

Fransa’da inşaat sektöründe kriz giderek derinleşirken, Türk patronlar işçi çıkarmaya başladı.

Fransa’da inşaat sektörü korona döneminde altın çağını yaşarken, özellikle Rusya-Ukrayna savaşı sonrası artan malzeme fiyatları ve yüksek faizler nedeniyle durma noktasına geldi.

Konuyla ilgili Artı33’e bilgi veren Türk patronlardan Vedat Bildirici, son dönemde birçok şirketin işçi çıkarmak zorunda kaldığını söyledi. Türk patron, birçok büyük şirketlerin taşeron işçileri işden çıkardığını belirtti. Kadrolu inşaat ustaların da, depoda bakım işlerine yönlendirildiğini aktarı.

Onclick Popunder

İnşaat sektöründe fiyatlar yüzde 20 arttı

BFMBusiness’a konuşan İnşaat Şirketleri Konfederasyon başkanı (Capeb) Jean-Christophe Repon “Müşteriye sunmak için tanımlanmış bir fiyatın olması gerekir. Müşteriye bugün verdiğimiz fiyatlar yarın tekrardan değişebiliyor. Dün aldığımı ürünleri bugün aynı fiyata alamıyoruz”. dedi.

İnşaat sektörü zor durumda

Esnafın malzeme temin etmekte zorlandığını söyleyen Jean-Christophe,”bazı şantiyeler durma noktasına geldi. Ancak bir site teslim edilmediği sürece firmaya ödeme yapılmaz. Tedarikçilerin malzeme satın almak için giderek daha fazla nakit ödeme talep ettiği bir döneme girdik.”

Diğer maliyetlerin de inşaat şirketlerinin giderlerini artırdığından bahsetmiyorum bile diyen Jean-Christophe Repon, “Önceden teslimatlar ücretsizdi. Ürünleri aldığımız zaman ücretsiz olarak teslim edilirdi. Şimdi ücretli, yakıt fiyatları da arttı. Aynı şekilde, daha önce ücretsiz paletlerimiz vardı, artık durum böyle değil” dedi.

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz