Fransa’da Türkiye’den gelen Türkçe öğretmenlerini engelleme girişimi!

Reklam

Fransa’da yayın yapan aşırı sağcı Le Point dergisi, Macron hükümetinin Türkiye’den gelen Türkçe öğretmenlerinin gelişini engelleyecek yeni bir çalışma içerisinde olduğunu iddia etti.

Point dergisi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un devlet okullarında Türkiye’den gelen öğretmenlerin ders vermesini engellemek istediğini iddia etti.

Haberde, Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’in konu ile ilgili yakın zamanda kamuoyuna açıklama yapmasının beklendiği bildirildi.

Okullarda 15 bin kadar ögrenci sayısına ulaşan Türk çocuklarına ders veren Türk öğretmenlerin istenmeme sebebinin “Fransa’da cemaatcilik ile mücadele” olduğu ileri sürüldü.

Türkçe Öğretmenleri hedef alındı

Haberde Türk öğretmenler de hedef alınırken, Türkiye’den gelen öğretmenler için milliyetçi, İslamcı gibi ifadeler kullanıldı.

Haberde, Fransa’nın böyle bir adım atamasının Türkiye ile Fransa arasında diplomatik krize neden olabileceği de belirtildi.

Anlaşma 1977’de imzalandı

Fransa’da anadil dersleri, 1977’de Türkiye’nin de arasında bulunduğı 9 ülkeyle imzalanan anlaşma gereği veriliyor. Şuan itibariyle sadece Paris bölgesinde Türkiye’nin gönderdiği 68 Türkçe öğretmeni görev yapıyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz