Fransa’da vergi kaçakçılığını önlemek için nakit ödemenin yasaklanması gündemde

Reklam

Fransa’da vergi kaçakçılığını önlemek için nakit kullanımını kaldırmak istiyor. İlk hedef ise en kısa zamanda 1 ve 2 centlerin yürürlükten kaldırılması. Bu yönde hazırlanan detaylı rapor hükümete sunuldu.

Fransa vergi kaçakçılığıyla mücadele etmek ve vergi gelirlerini arttırmak için nakit ödeme ile mücadele kararı aldı. Konuyla ilgili 2022 Kamusal Aksiyon Komitesi tarafından hazırlanan rapor geçtiğimiz aylarda hükümete sunulmuştu. Hükümetin dosya üzerindeki çalışmalarını devam ettiği kaydedilmişti.

İlk süreçte ise 1 ve 2 centlerin piyasadan kaldırılması gündemde. Hazırlanan raporda piyasadaki 1 ve 2 centlerin paraların kullanımının sınırlandırılması ve hatta kaldırılması önerisi yer aldı.

Hedef nakit ödemeyi tamamen kaldırmak

Yapılan açıklamada kısa vadede İrlanda, Finlandiya ve Belçika gibi 1 ve 2 centlerin kullanımının sonlandırılabileceği kaydedildi. İlerleyen dönemde ise amacın nakit ödeme ve çekin İsveç modelinde olduğu gibi tamamen kaldırılmak olduğu aktarıldı.

Raporda madeni paraların piyasadan kaldırılmasının yanı sıra ödemelerin yüzde yüz kayıt altına alınmasının amaçlandığı kaydedildi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz