Fransa’da yaşayan gurbetçinin çocuğunu DCEM kağıdı ile uçağa almadılar

Reklam

Fransa’dan Türkiye’ye izine giden Türk aile, dönüşte direk Fransa’ya değil de Belçika’ya uçmak isteyince 5 yaşındaki çocuklarının seyahat etmesi için Fransa’da verilen Reşit Olmayan Yabancı İçin Dolaşım Belgesi (DCEM) ile uçağa alınmadı.

Konuyla ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımda, baba, “Eskişehir havalimanından Belçika Brüksel’e gitmek üzere oğlum uçağa binecekti gümrük polisi kontrolünden geçti valiz kontrolünden geçti uçağın kapısından THY nin gorevli hostesi oğluma Fransa’nın verdiği bu belgeyle Belçika’ya seyehat edemeyeceğini söyledi ve oğlumu uçağa almadılar. Geri çevirdiler bileti yandı.” ifadelerini kullandı.

Aile büyük mağduriyet yaşarken, Fransa’da yabancı çocukların seyahat etmesi için verilen DCEM belgesi ile gurbetçi ailenin seyahat edememesi şaşkınlık yarattı. Yaşanan soruun ise hava yolu şirketlerinin konu ile ilgili bilgisinin olmamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Onclick Popunder
Fransalı gurbetçi aile Reşit Olmayan Yabancı İçin Dolaşım Belgesi (DCEM) ile uçağa alınmadı.

Valilikten Arti33’e açıklama: DCEM belgesi ile seyahat kısıtlanamaz

Konu ile ilgili Île-de-France Valiliği’nden Arti33’e yapılan açıklamada, DCEM belgesi ile Avrupa Birliği içi ve Avrupa Birliği’nin dışına seyahatte hiçbir engel çıkarılamayacağı konusuna dikkat çekildi. Valilik yetkilileri, uçakla seyahatlerde hiçbir sorun çıkmadığına değinirken, araba ile gidişlerde ise sorun çıkarılabildiğine vurgu yaptılar.

DCEM belgesi nedir?

Fransa’da DCEM belgesi, ülkede yaşayan yabancı 18 yaş altı çocukların vizeye ihtiyaç duymadan Fransa dışına seyahat etmesini sağlıyor. Çocuklar DCEM belgesi ve geçerli bir pasaportla ülke dışına seyahat edebiliyorlar.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz