Fransa’da yeni Bakanlar belli oldu: Türkiye yanlısı isimler ve Müslümanlar da kabinede!

Reklam

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hükümeti kurmakla görevlendirdiği Fransa Başbakanı Elisabet Borne’ın yeni hükümet üyeleri listesini Elysee Sarayı’na sunmasının ardından Cumhurbaşkanı Macron’un listeyi onayladığı açıklandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yaklaşık 1 ay sonra yeni kabinesini belirledi. Hükümet üyelerini belirlemek için “Cumhuriyet tarihinin en uzun düşünen cumhurbaşkanı” ünvanını da alan Macron, bir taraftan parti içindeki ağır topları korudu, diğer taraftansa pek çok yeni isme kabinede yer verdi. Macron’un belirlediği yeni kabinede 13 kadın, 14 erkek bakan yer aldı.

Kabinedeki en büyük sürpriz, Türkiye’yi de yakından ilgilendiren Dışişleri Bakanlığı oldu. Bu makama, Türkiye’nin AB ile müzakerelere başladığı 2005 yılında Avrupa’dan sorumlu bakanlık görevini yürüten fransız diplomasisinin tecrübeli ismi 66 yaşındaki Catherine Colonna getirildi.

Fransa’da, 5’inci Cumhuriyet tarihinde, eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand tarafından atanan ilk kadın başbakan Edith Cresson, büyük skandallara imza atarak, sadece 11 ay gibi kısa bir süre sonra istifa etmek zorunda kalmıştı. Skandallarla ayrılan Edith Cresson’dan bu yana, bir daha, hiçbir kadın politikacı, bu göreve getirilmemişti.

Abdul-Malak Kültür Bakanı oldu

Hükümet kabinesindeki göçmen bakanlardan Göç Tarihi Müzesi Müdürü Pap Ndiaye Milli Eğitim Bakanı olurken, Cumhurbaşkanı Macron’un Kültür ve Medya Danışmanı Rima Abdul-Malak Kültür Bakanlığı görevine getirildiği kaydedildi. Yunanistan doğumlu Chrysoula Zacharopoulou ise Kalkınma, Frankofoni ve Uluslararası Ortaklıklardan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atandı.

Dışişleri’ne Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen bakan

Yeni kabinede Sanayi, Dijital Bağımsızlık ve Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Adalet Bakanı Eric Dupont Moretti, Avrupa ve Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Silahlı Kuvvetler Bakanı Sebastien Lecornu, Sağlık Bakanı Brigitte Bourguignon, Dayanışma, Özerklik ve Engelliler Bakanı Damien Abad, Denizaşırı Ülkeler Bakanı Yale Braun-Pivet oldu.

Kabinede ayrıca Çalışma, İstihdam ve Entegrasyon Bakanı Olivier Dussopt, Kamu Hizmetleri Bakanı Stanislas Guerini, Tarım ve Gıda Bakanı Marc Fesneau, Yüksek Öğretim ve Araştırma Bakanı Sylvie Retailleau, Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Uyum Bakanı Amelie de Montchalin, Enerji Dönüşümü Bakanı Agnes Pannier Runacher, Spor Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Bakanı Amelie Oudea Castera, Kamu Hesaplarından Sorumlu Devlet Bakanı Gabriel Attal, Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, Kadın-Erkek Eşitliği, Çeşitlilik ve Fırsat Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı İsabelle Rome, Parlamento ile İlişkilerden Sorumlu Bakan Olivier Veran, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Devlet Bakanı Christophe Bechu, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Franck Riester, Deniz İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Justine Benin, Çocuk İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakanı Charlotte Caubel ve Hükümet Sözcüsü Olivier Gregoire olduğu belirtildi.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz