Fransa’da yeni dönem başlıyor

0
53
reklam

Terör örgütü IŞİD’in peş peşe saldırılar düzenlediği Fransa’da yeni dönem başlıyor. Fransa İslam Konseyi temsilcileriyle bir araya gelen İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, imamların eğitiminde farklı bir adım atılacağını duyurdu.

Ülkedeki imamlara, Fransız değerlerine yönelik eğitim verilecek. İçişleri Bakanı Cazeneuve, 2012 yılından bu yana nefret söylemi yayan, aşırıcılık çağrısı yapan 80 imamın sınır dışı edildiğini, Kasım ayından itibaren 20 caminin aynı gerekçelerle kapatıldığını ifade etti. Cazeneuve, camilerin finansmanlarının da şeffaf olması gerektiğine vurgu yaptı.

CFCM Başkanı Anouar Kbibech de, imam ve din adamlarına, hükümetin eğitim programını izlemeleri için çağrı yaptı. Kbibech, yaz sonunda radikalleşme çağrılarına karşı yeni bir söylem geliştireceklerini de ilan etti.

Başbakan Manuel Valls ve onlarca önde gelen Fransız Müslüman ise, gençlerin radikalleşmesini engellemek için ulusal düzeyde ana akım İslam’ın desteklenmesi çağrısında bulundu. Manueal Valls ve 41 Müslüman, 2005’te kurulan ve daha sonra kapatılan Fransa Müslüman Vakfı’nın tekrar açılmasını istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here