Fransa’da yeni tartışma: «Nationales yollar» ücretli mi olacak?

Reklam

Fransız milletvekili Antoine Léaument otobanların ardından Nationales yolların da paralı olacağı endişesi taşıdığını bildirdi. Buna gerekçe olarakta finansman bulunmaması durumunda karayollarının özelleştirilmek zorunda kalınacağını söyledi.

La France insoumise milletvekili Antoine Léaument, Nationales yollarında gelecekte olası geçiş ücretleri konusunda endişelerini dile getiren bir imza kampanyası başlattı. Léaument’un dilekçesi, 30.000’den fazla kişi tarafından kısa sürede imzalandı. Léaument, olayın arkasında, yolların özelleştirilmesi ve buna bağlı olarak geçiş ücretlerinin oluşturulması endişesi yattığı söylendi.

Belirli yollar otoyol statüsüne alınacak

Tartışma, 2020 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararnameyle başladı. Kararname, belirli yol bölümlerinin otoyol statüsüne alınabileceğini öngörüyor. Eski Ulaştırma Bakanı Jean-Baptiste Djebbari, bu kararnamenin sadece mevcut durumu yasallaştırmayı amaçladığını belirtti ve geçiş ücretlerinin artırılmasının söz konusu olmadığını vurgulamıştı.

Onclick Popunder

“Yerel yönetimler finansman olamazsa özelleştirmeye gider”

Ancak Léaument, bu durumun devletin ulusal karayollarından tasarruf etme amacıyla özelleştirmeye gidebileceği endişesiyle hareket ettiğini ifade etti. 2024 yılında yayımlanan yasaya göre, üç bölgede sekiz yıllık bir deneme süreci başlatıldı. Buna göre, Nationales yollarının yönetimi bölge yönetimlerine devredilecek.

Antoine Léaument, bu deneme süreci sonunda bölge yönetimlerinin yeterli finansman bulamaması durumunda yolları özelleştirebileceğini belirtti.

Fransa’da halihazırda 9.221 kilometre otoyol ücretlidir.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz