Fransa’da yüksek gelirli ailelere ödenen CAF yardımı kesiliyor!

Reklam

Fransa’da hükümetin, aylık geliri belli bir limitin üzerinde olan ailelerin Aile Yardım Fonu’ndan(CAF) aldıkları yardımları kesmesi gündemde. Fransızların yüzde 79’u da zenginlere ödenen yardımın kesilmesine destek verdi.

Fransa Ulusal Meclis Sosyal Politikalar Komisyonu Sözcüsü iktidarkadi REM milletvekili Olivier Véran, hükümetin hazırladığı 2018 Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili yaptığı açıklamada, aylık geliri yüksek olan ailelere ödenen aile yardımının kesilmesi önerisinde bulundu. Diğer mileltvekili arkadaşlarıyla da görüşeceğini kaydeden Veran, aylık 6 bin Euro’dan fazla geliri olan ailelere CAF yardımının ödenmemesi gerektiğini söyledi. Böyle bir adımın devlete 440 milyon Euro yıllık kazanç getireceğini aktardı.

Ekonomi Bakanı destek verdi

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire de yüksek gelirli ailelere ödenen yardımın kesilmesi ile ilgili bir öneriye kapalı olmadıklarını açıkladı. Zaten belli bir gelire sahip ailelerin CAF yardımına ihtiyacı olmayacağına dikkat çeken Ekonomi Bakanı, böyle bir yasa için iyi hazırlık yapılması gerektiğine de vurgu yaptıptı.

2018 bütçesinde değişiklik yok

Hükümet, 2018 Sosyal Güvenlik Bütçesi’nde şimdilik yüksek gelirli ailelere ödenen CAF yardımının kesilmesi ile ilgili herhangi bir yasa getirmedi. Böyle bir değişikliin nezaman yapılacağı ile ilgili ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Fransızların yüzde 79’u zenginlerin yardımı kesilsin dedi

Bu arada konuyla ilgili yapılan araştırma, Fransızların büyük çoğunluğunun zenginlere ödenen CAF yardımının kesilmesinden yana olduğunu ortaya koydu. OpinionWay tarafından yapılana raştırmaya göre Fransızların yüzde 79’su yapılacak böyle bir yasal düzenlemeyi desteklediklerini ifade etti. Yasaya karşı çıkanların oranı ise sadece yüzde 19’da kaldı.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz