Fransa’da yurt dışına çıkış için istenen belgeler neler?

Reklam

Fransa Türkiye de dahil AB dışındaki ülkelere çıkışları zorunlu haller dışında ocak ayından beri yasak. Peki yurt dışına çıkışına kimlerin izin verilecek. Artı33 yurt dışına çıkışına kimlerin izin verileceğini açıklıyor. 

Fransa’da 31 Ocak’tan itibaren Türkiye de dahil AB üyesi ülkelere gidişler zorunlu nedenler hariç yasaklandı. Türkiye’ye gidişler için zorunlu nedenlerin ne olduğu merak edilirken, Fransa İçişleri Bakanlığı yurt dışı çıkış için doldurulması gereken belge ve ispat edilmesi gereken nedenleri açıkladı.

Belgede yurt dışına çıkış için dört neden sıralandı.

-Reklam-

Buna göre:

Sağlık nedeniyle gerekli olan seyahat,
Ailevi acil bir durum,
Ertelenemeyen iş
ikamet edilen ülkeye dönüş olarak sıralandı.

Ancak bu nedenlerle yurt dışına çıkacak olanlardan da uzun bir liste ile bu nedeni destekleyen belgeler istenecek.

Fransa’dan yurt dışına çıkışta istenecek belgeler neler?

Ailevi acil bir durum:

Ailevi nedenler olarak birinci derece bir yakının vefatı, ya da önemli bir rahatsızlığı olarak belirlenirken, bu durumu ispatlayan ölüm belgesi ya da sağlık kurumundan alınan hastalık durum belgesi istenecek. Velayet hakkı eldilen çocuğun bakımı. Bunun için de mahkeme kararı istenecek. Ya da adli veya idari bir makam tarafından yapılan celpler. Kişinin bulunduğu bölgede kalmanın yasal veya ekonomik imkansızlığı da geçerli bir neden olacak. Bunun için de ikamet izninin süresinin dolması, işten çıkarılma vb gibi nedenler istenecek.

Sağlık nedenleri:

Tıbbi acil durum gerektiren seyahatler. ya da bu kişiye refakat. Bunun için de hastane raporu, bunu destekleyen doktor raporları, eğer refekat gerekiyorsa da refaketin gerekli olduğunu belgeyen belge.

Zorunlu profesyonel nedenler:

İş için mecburi olan seyahatler, ertelenemez ve ertelenmesi veya iptali bariz sonuçlara yol açacağı duurumlarda. Bu durumda işverenden alınacak sertifika ve bu seyahatin mecburiyetinin ispatlanması gerekiyor.

Covid 19 ile mücadeleye katkıda bulunan veya sağlık konularında gereken seyahatler

Kamu otoritesinin imtiyazlarının kullanılmasıyla bağlantılı tek seferlik görevler

Bakanlık tarafından onaylanan üst düzey profesyonel sporcular

Öte yandan seyahati zorunlu olanlardan 11 yaş üzeri kişilerin ayrıca, son 72 saat içinde yapılmış negatif sonuçlu PCR testi sunmaları gerekmektedir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz