Fransa’dan Erzincan’a bisikletle gitti

0
58
reklam

Fransız Elektronik Teknisyeni David Ligouy, iklim değişikliği ve barışa dikkati çekmek için güneş enerji panelleriyle çalışan elektrikli üç tekerli trikeverde model bisikletle günde 100 kilometre pedal çevirerek Fransa’dan Erzincan’a gitti.

BİSİKLETLE, İsviçre, Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan’dan geçerek Türkiye’ye giden David Ligouy, hedefinin 8 bin kilometre yaparak Arnavutluk ve Hırvatistan ile 14 ülkeye ulaşmak, temiz çevre barışı ve iklimi korumak olduğunu söyledi.
İklim değişikliği ve barış için pedal çeviren 47 yaşındaki Fransız David Ligouy, güneş enerji panelleriyle çalışan elektrikli üç tekerli trikeverde model bisikletle geziyor. Erzincan’da ilk durağı gençlik merkezi olan David Ligouy, burada öğrencilere bisikleti ve amacı hakkında bilgiler verdi.

Gençlik merkezi ziyaretinin ardından Şehit Jandarma Er Fatih Çaybaşı Ortaokulunda öğrencilerle buluşan Ligouy, tercüman aracılığıyla öğrencilere amacını anlattı:

“Silahlanma yarışı çok fazla paraya mal oluyor ve biz bu parayı daha faydalı işler için kullanabiliriz. Barış ve iklim değişikliğinin önlenebilmesi için çalışmalıyız. Yaklaşık 4 ay önce pedal çevirmeye başladım. Bu benim ilk bisiklet ile seyahatimdi. Erzincan’da beni bisikletliler derneğinin gençleri karşıladı. Hedefim, 2 bin kilometre yol gitmekti fakat şimdiden 8 bin kilometreyi geçtim. 16 ülke gezdim ve bu seyahatin ne zaman biteceğini bilmiyorum.”

Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here