Fransalı gurbetçi “3 günlük dünya” dedi her şeyi geride bırakıp kesin dönüş yaptı!

Fransalı gurbetçi kesin dönüş yaptı.
Reklam

2004 yılında aile birleşimi yoluyla Fransa’nın Epinal şehrine yerleşen Ispartalı gurbetçi Mücahit Yağcı, 10 yıldan fazla durduğu Fransa’da dil öğrendi, iş kurdu, maddi olarak rahat etse de gurbetin acısını dindiremedi. Açtığı kebap dükkanını devreden Yağcı, Türkiye’ye kesin dönüş yaptı.

Fransa’da yaşayan birçok gurbetçinin hayalleri arasında yer alan kesin dönüş, Vosges bölgesindeki Epinal şehrinde kebap dükkanı işleten Mücahit Yağcı için gerçek oldu. Ispartalı gurbetçi, 2004 yılında aile birleşimi yoluyla geldiği Fransa’dan Türkiye’ye kesin dönüş yaptı.

Süreci anlatan Mücahit Yağcı, ilk başlarda kendisi gibi evlilik yoluyla Fransa’ya gelen diğer “ithal” damatlar aynı sorunları yaşadığını söyledi. Vatanından ayrı kalmanın verdiği özlem ve hüzün bulunduğunu kaydeden Yağcı, ancak her şeye rağmen var gücü ile dil sıkıntısını gidermek için çalıştığını, bunun için üniversitenin dil kurusuna da giderek bu sorunu çözdüğünü aktardı. Daha sonra kendi işini kuran Yağcı, buna rağmen vatan özlemi ağır basınca her şeyi geride bırakarak Türkiye’ye kesin dönüş yaptı.

Onclick Popunder
Fransalı gurbetçi İstanbul Maltepe’de Coton d’Or isimli mağazayı açtı.

Türkiye’de kendi işinin patronu oldu

Yağcı, ailesi ile birlikte 2015 yılında İstanbul Maltepe’ye yerleştiğini kaydederken, Fransa’da elde ettiği birikimle ev tekstili, hediyelik eşya ve aksesuar üzerine Coton d’Or isimli mağazayı açtığını söyledi. Şimdi de memleketi Isparta’ya yeni bir mağaza açmak için girişimlerinin devam ettiğini söyledi.

Mücahit Yapcı, “Maddi açıdan sıkıntımız yoktu ama benim için maddiyattan da önemli şeyler vardı. Kendini yabancı hissetme, iki arada kalmışlık herşeyden de öte çocuklarımın geleceği ile ilgili duyduğum kaygı beni kesin dönüş yapmaya yitti.”dedi.

Yağcı, Keşke daha önce gelebilme durumumuz olsaydı” dedi.

Fazla beklenti içerisinde olmayın

Türkiye’ye kesin dönüş yapmayı düşünenlere de tavsiyelerde bulunan Yağcı, büyük beklentilerle dönüş yapılmaması konusunda uyarıyor. Çok şükür vatanımızdayız artık diyen yağcı, her sene sıla yoluna düşme derdinin geride kaldığını, ezanıyla camileriyle cana yakın insanı ve havasıyla memleketin tadını çıktıklarını kaydediyor.

Keşke daha önce dönseydik

Mücahit Yağcı, “Zaten gemileri yaktığımız için biz sorunlarada güzelliklere de açık ve hazırlıklı olarak döndük ve keşke daha önce gelebilme durumumuz olsaydı diye düşünüyoruz. Pişman değiliz.”dedi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz