Fransalı Türk’ün oturum kartı isyanı!

0
1206
reklam

Fransa’da birçok valilikte oturum kartı başvuruları için yaşanan kaos sürüyor. Oturum kartı alma çilesini çektiği video ile anlatan Paris’te doktora yapan Türk vatandaşı, içler acısı durumu gözler önüne serdi.

Fransa’da oturum kartı kabusu devam ediyor. Bazı valiliklerin internetten randevu sistemine geçmesi, bazılarında ise sıra bulma sıkıntısı yabancı vatandaşları çileden çıkarıyor. Bu sıkıntıları yaşayanlar arasında yer alan Türkiye’den hukuk doktorası yapmak üzere Fransa’ya gelen Gökhan Avcı da var. Kendi oturum kartı macerasını Youtube hesabında paylaşan Avcı, oturum kartı sırasında yaşanan içler acısı durumu gözler önüne serdi.

100 kişi içerisine giremezseniz sıra alamıyorsunuz

Sabahın erken saatlerinde Paris’in güney banliyösü 91 bölgesindeki Essonne Valiliği’ne oturum kartı başvurusu yapmak için gelen Avcı, kışın eksi 2 derecede de oturum kartı için sıraya girdiklerini söyledi. Daha önce oturum kartı başvurusu yapabilmek için 3 gün gidip geldiğini söyleyen Avcı, gün içerisinde 100 kişinin içeri alındığını, bu kişiler arasında olmayınca başvuru yapmanın mümkün olmadığını söyledi.

-Reklam-

“2 haftalık bebek de sıraya girecek!”

Kendi yaşadığı mağduriyetlerden de bahseden Gökhan Avcı, yeni doğan çocuğuna oturum kartı çıkarmak için geldiği Essonne Valiliği’nde kendisine sıra numarası verilmediğini, illa henüz 2 haftalık olan bebeğin de sıraya girmesini zorunlu tuttuklarını aktardı. ‘Evim buraya 10 kilometre sıra gelmeden eşim arabayla getirecek’ dediğinde ise kendisine görevlilerin ‘Zorla vermiyoruz işinize gelirse’ dediklerini aktardı.

Fransız ile Fransız olmayan çocuğun insan hakları farklı

Çocukları ile birlikte sıraya girdiklerinde çocuklarının ağladığını saatlerce beklemekten sıkıldıklarını söyleyen Türk vatandaşı, Fransa’da Fransız çocuğu ile Fransız olmayan çocukların insan haklarının farklı olduğunu söyledi.

50 Euro’ya yer satıyorlar

İnsanların sıra beklediği alanın açık olduğunu birçok kez insanların yağmur altında sıra beklemek zorunda kaldıklarını söyleyen Gökhan Avcı, üstelik güvenlik sorununun da olduğunu bir seferinde yaşlı bir kişinin darp edilmesine şahit olduğunu söyledi. Ayrıca sıra satılmasına da şahit olduğunu ön sıralardan yer veren bazı kişilerin bunun karşılığında 50 Euro istediklerini bildirdi.

Akşam 8 de gelip çadır kuruyorlar

Gökhan Avcı, bu sorunun sadece Essonne Valiliği’ne özel olmadığını da kaydederken bazı valiliklerde akşam 7-8 de gelip sabaha kadar çadır kuranların olduğunu söyledi. 92 bölgesinde durumun çok daha kötü olduğunu aktardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz