Fransa’nın ayağa kalktığı eylemin acı bilançosu: 1 kişi öldü, 5’i ağır 106 yaralı

Reklam

Fransa’da yüzbinlerce insanın hükümetin akaryakıt zammını protesto etmek için gerçekleştirdiği sarı yelek eylemlerinde 1 kişi hayatını kaybetti, 5’i ağır 106 kişi de yaralandı.

Fransa’da haftalar öncesinden hükümetin akaryakıt zammını protesto etmek için heryeri bloke ediyoruz” sloganıyla gerçekleştirileceği açıklanan 17 Kasım sarı yelekliler isyanı tüm yurtta yüzbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Aracı eylemcilerin üzerine sürdü

İçişleri Bakanlığı’nın akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, eylemlere 244 bin kişinin katıldığı duyuruldu. Birçok bölgede kızgın sürücüler araçlarını eylemcilerin üzerine sürerken yaşanan kazalarda 1 kişi hayatını kaybetti 5’i ağır 106 kişi de yaralandı.

Öte yandan eylem Elysee sarayında da gerçekleştirildi. Göstericiler Paris’İn ünlü caddesii Champs Elysee’yi trafiğe kapattı. Polis göstericileri sokaktan uzaklaştırmak için barikat kurdu.

https://twitter.com/PoliceActivite/status/1063853360535748609

Grasse’da da bir kişi kalabalığı delmek için yaptığı manevra sonrası bir polise çarptı. Polisin hafif yaralandığı olay sonrası sürücü gözaltına alındı.

Fransa’da eylemcilerin otoyol gişeler, çevre yollar, benzin istasyonları ve alışveriş merkezlerini bloke etmeye çalıştığı kaydedildi. Bugün birçok süpermarketin de kepenk kapattığı aktarıldı.

Öte yandan hala bazı noktalarda olayların devam ettiği belirtildi. Polisin bazı noktalarda yolu kapatan sarı yeleklileri dağıtmak için biber gazı kullandığı kaydedildi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz