Fransız öğrenci Türkiye’ye hayran kaldı: Paris’i bırakıp İstanbul’a yerleşti

Reklam

Fransa’nın Lyon kentinden İstanbul’a Erasmus Programı ile gidip yaşamını Türkiye’de sürdürmeye devam eden Léa Rodier, Türkiye ile ilgili Fransa’da yanlış bir algının olduğunu söyledi. 

Türkiye’ye gelmeden önce Emlyon Business School’daki İşletme Bölümü’ne devam ederken mültikültürel ve sıcakkanlı bir şehirde değişim öğrencisi olmak isteyen Léa, Güney Amerika ve Orta Doğu arasında karar vermeye çalışırken kendini İstanbul’da bulduğunu belirtiyor.

İstanbul’da olmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen genç kız, Türkiye’ye gittiği zaman Fransa Türkiye ilişkilerinin çok iyi bir noktada olmadığını belirtti. Bu yüzden Türkiy eile ilgili kafasında çok iyi bir izlenim olmadığını belirtti. İstanbul’a vardığında Avrupai bir düşünce yapısı ile karşılaştığını söyleyen Lea, “Bence Fransa’da Türkiye’nin nasıl bir yer olduğuna dair doğru bir algı yok.” ifadelerini kullandı.

Léa, Erasmus Programı ile 2020’nin Ocak ayında Koç Üniversitesi’nde eğitim hayatına başladı. Lyon’da da özel bir üniversitede öğrenci olduğunu ancak Koç Üniversitesi’ne geldikten sonra gösteriş kültürü ile karşılaştığını öne süren Léa’ya göre “Fransa’da varlıklı biriyseniz bu durumu saklamanız gerekiyor.”

İstanbul’a yerleşti

Fransa ile ilgili insanların aklında yanlış bir algı olduğunu düşünen Léa, üniversiteden mezun olduktan sonra evlenmek ve borçlanıp ev sahibi olmak gibi çeşitli kültürel baskıların hissedildiğini söyledi. Léa üniversitesinin son dönemini Türkiye’de yaptığı Erasmus Programı’nda geçirdikten sonra ilk işine Fransa’da girmek zorunda olduğu için kısa bir süre Paris’te çalıştı. Türkiye’deki yaşamını devam ettirmek için burada bulduğu ilk işe başvuran Léa, 2020’nin Kasım ayından bu yana İstanbul’daki yaşamını sürdürüyor.

Özel okula giden öğrencilerde hava atma kültürü var

Léa, sosyal medyada binlerce kez paylaşılan videosunun bir kesitinde şunları söylüyor:

“Koç Üniversitesi’nde okuyan öğrencileri ilk kez gördüğümde biraz garipsemiştim. Çünkü Fransa’da da özel bir okula gidiyordum fakat buna rağmen hepimiz günlük kıyafetler giyerdik ve toplu taşımayla okula gider gelirdik. Koç’a gittiğimde ise spor arabalarla ve lüks çantalar takan kızlarla karşılaşmıştım. Sanırım orada bir çeşit hava atma kültürü vardı.

Örneğin Fransa’da paranız olduğunuz zaman bu durumu saklamanız gerekir. Çok zengin olsanız bile çocuklarınıza pek de fazla para vermezsiniz. Çünkü onların sıradan bir eğitim hayatı yaşamasını istersiniz. Ama sanırım Türkiye’de diğerlerinden çok daha zengin olan bir sınıf var ve bu durumu göstermek istiyorlar, bilmiyorum.”

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz