Gümüşhaneli gurbetçinin tabloları Avrupa’da büyük ilgi görüyor

Reklam

Türk ressam Ersan Kay’ın tabloları İsviçre’nin tanınmış galerilerinde sergilenmeye başladı. Gümüşhaneli gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak 8 yaşında İsviçre’ye gelen 39 yasındaki genç Türk ressam Ersan Kay İsviçre’de adından söz ettiriyor.

İsviçre sanat dünyasında “3kay” adıyla bilinen ve “Art Baselia”, “Pratteln Kültür center”, “Leymen folk” gibi başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Ersan Kay tanınmış galerilerde tablolarına yer bulmayı başararak isviçreli Türk toplumunun da göğsünü kabarttı. Genç Türk ressamın sergilenen tabloları, sanatseverlerden yoğun ilgi görürken resim expertlerinden de tam not aldı

.

Onclick Popunder

Ressam Ersan Kay`ın enteresan bir hayat yolculuğu var. Konya’da doğan Kay, 8 yasında ailesiyle birlikte İsviçre’ye göç ediyor. Futbola olan yeteneği keşfedildikten sonra uzun yıllar Basel`de top koştürsada en sonunda ilk aşkı resim sanatına dönerek fırçayı alıyor eline. Her şeyi geride bırakarak İsviçre’nin Fransa sınırında küçük bir kasabada gözlerden uzak bir sanat atölyesi kurdu. Bu arada geç fark ettiği kendi kültürünü de tanımaya çalışan sanatçı, ilhamini da bu yeni ortamında bulur.

“Kendimi bildim bileli resim yapan, meraklarını tuvallere yansıtan bir düş gezginiyim. Sonraları bütün zamanımı sanatıma ayırdım, gezdim, okudum, en nihayet Fransa`da aldım soluğu. Bir süre zamanımı tanınmış galerilerde tükettim. Alternatif sanat akımının, meydan okumacı isimleriyle tanıştım. Arada kapağı İstanbul’a atarak memleket kokusu aldım. Kültürlerin harman olduğu bir açık hava müzesi gibiydi. Bütün bu sürecin bana çok şey kattığına inanıyorum…”
Çalışmaları, bir çok ülkede sergilenen genç sanatçı terk ettiği futbolla ilişkisini de tuvallerinde yeniden kurmuş. Maldini,Adebayor, İnler, Robinho, Sergen, Kenan Sofuoglu ve Nusret gibi bir çok ünlü yıldızın yağlı boya portrelerini de yaparak sergilerinde yer verdi.

Resim eleştirmenleri genç Türk ressamdan “..3kay, bazen oldukça baharatlı, çok gösterişli renkler bazen farklı unsurların dengesine de dikkat eden keyifli bir sahneleme yöntemi tamamen hayal ürünü doğal bir performans..” diye söz ediyor.

Sanatçının açtığı sergilere İsviçreli, Fransız sanatseverlerin yanı sıra gurbetçi vatandaşlarımız da yoğun ilgi gösteriyor. Türkiye`den de sergi teklifleri alan sanatçı yakın zamanda bu teklifleri değerlendirmek istiyor.

Sabah

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz