Gurbetçi annenin soyadı zaferi: Gözyaşlarına boğuldu

0
40
reklam

Gaziantep 2. Aile Mahkemesi, velayetini aldığı kızının, eski eşinin soyadını taşıması nedeniyle Almanya’da sorun yaşayan kadının başvurusunu haklı buldu. Mahkeme, küçük kızın annesinin soyadını almasına izin verdi.

Antalya 5. Aile Mahkemesinin kararıyla 2016 yılının Temmuz ayında eşinden boşanan ve bir yıl sonra başkasıyla evlenerek Almanya’da yaşamaya başlayan İ.E.T, velayetini aldığı 4 yaşındaki kızının, eski eşinin soyadını taşıması yüzünden çeşitli sorunlarla karşılaştı.

İ.E.T. adına Gaziantep 2. Aile Mahkemesine başvuran avukat Recep Çınar, dilekçesinde Almanya’da yeni bir hayat kuran müvekkili ile kızının farklı soyadı nedeniyle sık sık sorunlar yaşadığını belirtti. İ.E.T’nin resmi kurumlarda sık sık çocuğunun kendisinden olduğunu ispatlamak zorunda kaldığını belirten Çınar, küçük kızın babası bildiği kişiyle farklı soyadı taşımasından dolayı da aile bütünlüğüyle ilgili sorunlar çıktığını kaydetti.

Çınar, Yargıtay’ın benzer davayla ilgili, boşanan kadının velayet hakkını aldığı çocuğuna kendi soyadını vermemesinin cinsiyet eşitsizliği olacağı yönündeki kararını da anımsatarak, 4 yaşındaki kız çocuğunun soy isminin değiştirilmesini talep etti. Mahkeme, davalının talebini yerinde bularak, çocuğun soyadının değiştirilmesine karar verdi.

SEVİNÇ GÖZYAŞI DÖKTÜ
Kararın aile bütünlüğü açısından çok önemli olduğunu belirten Çınar, “Mahkeme, çocuğun yaşamış olduğu sıkıntıları ve ileride yaşayabileceği sorunları göz önünde bulundurarak, çok yerinde bir karar vermiştir. Bu kararla artık küçük kız ailesinde yabancılık hissetmeyecek. Kararı kendilerine ilettiğimde çok duygulandılar hatta anne sevinç gözyaşı döktü” diye konuştu.

Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here