Gurbetçi çocukları için tarihi adım! Anne-babası çıksa da vatandaşlığı kaybetmeyecek

Gurbetçiler baba ocağını geride bırakmanın hüznünü yaşıyor.
Reklam

AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, Anayasa’ya göre devletin, yurt dışındaki vatandaşların hem yaşadıkları ülkelerdeki haklardan azami ölçüde yararlanması hem de Türkiye ile bağlarını koruması için gerekli tüm çalışmaları yapmakla yükümlü olduğunu, Anayasa’nın vatandaşlık kavramında babanın ve annenin Türk olmasına büyük önem atfettiğini anımsattı.

Türk baba ve Türk annenin çocuklarının vatandaşlık durumunun kanuna değil, doğrudan doğruya Anayasa’ya tabi olduğunu dile getiren Sırakaya, yurt dışını kendilerine ikinci vatan olarak seçen vatandaşların seçme-seçilme, memur olma ve AB ülkeleri içerisinde serbest dolaşım hakkı gibi ayrıcalıkları elde edebilmek için yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığına geçebildiğini hatırlattı.

AK Parti’nin, çifte vatandaşlık uygulamasının olduğu ülkelerde bu haktan faydalanan gençleri görmezden gelmesinin beklenemeyeceğini vurgulayan Sırakaya, şunları söyledi:

“AK Parti olarak bizim en büyük önceliğimiz, yurt dışında yaşayan gençlerimizin ülkesine, yani Türkiye’ye ‘bağımlı’ değil ‘bağlı’ bir anlayışla yetişmeleridir. İşte bu anlayış ve partimizin teklifiyle, TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ‘anne-babası birlikte vatandaşlıktan çıkan çocuklar Türk vatandaşlığını resen kaybeder’ hükmü artık tarihe karışıyor. Kanunla, Anayasa’da sınırları çizilen vatandaşlık tanımına da tam manasını kazandırmış oluyoruz. Kanunla, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik politikalarımızın ana omurgası olan ‘vatandaşlık bağlarımızı’, bir daha kopmamak üzere daha da sağlam hale getirmiş olacağız.”

Yabancı vasiye işlem kolaylığı

Ayrıca hastane, huzurevi veya cezaevindeki Türk yaşlılara atanan yabancı vasilere, konsolosluklarda pasaport işlemi yapabilme kolaylığı getirildi

Zafer Sırakaya, “Vatandaşlarımız, sosyal güvenlik, sosyal yardım ve ikamet gibi temel haklarını kaybetme durumuyla karşı karşıya kalabilmekteydi. Bu mağduriyet Pasaport Kanunu’nda yapılan değişiklik ile ortadan kalktı” dedi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz