Gurbetçiler, Sınır kapılarında bekleme süresinin azalmasından memnun

Reklam

Türkiye’den yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönen gurbetçiler, Kapıkule’deki kontrol noktası sayılarının arttırılmasıyla işlemlerin hızlandığını ve bu durumdan memnun olduklarını söyledi.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre sınır kapılarından gurbetçi sezonunun başladığı 22 Haziran’dan bu yana 2 milyon 250 bine yakın giriş, 20 Temmuz’dan bu yana da 1 milyon 300 bine yakın yolcu çıkış yaptı. Kapıkule Sınır Kapısı her yıl olduğu gibi gurbetçilerin en fazla tercih ettiği sınır kapısı oldu.

Pasaport kontrol noktaları artırıldı

Gurbetçilerin sınır kapısında bekleme sürelerini en aza indirmek amacıyla girişte 12 olan pasaport kontrol noktası 14’e, çıkışta 8 olan kontrol noktası da 14’e yükseltildi, personel takviyesi yapıldı. Ayrıca Bulgaristan ile görüşmeler yapılarak komşu ülkenin saatte kabul ettiği araç sayısı artırıldı.

Onclick Popunder

“Bulgaristan sınır kapısı yavaş çalışıyor”

Fransa’ya dönen Yaşar Gökduman, Bulgaristan sınır kapısındaki yavaş çalışma nedeniyle zaman zaman Kapıkule’de de yoğunluk yaşanabildiğini anlattı. Peronlarda çalışan memurların işlemleri hızlı yaptığını ifade eden Gökduman, “Önceki yıllara göre geçişler hızlı oluyor memnunuz çalışmalardan” dedi.

“6,7,8 saat beklediğimiz oluyor”

İznini tamamlayıp memleketi Giresun’dan Hollanda’ya dönen Ahmet Aydın, geçmiş yıllara göre Kapıkule’de geçişte beklemediklerini anlatan Aydın, “Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan sınır kapılarında çok bekliyoruz. Bulgaristan’dan Sırbistan’a geçerken 2,3 saat, Sırbistan’dan Macaristan’a geçişte ise 6,7,8 saat beklediğimiz oluyor.

“Giriş çıkışlarda sıkıntı yaşamadık”

Almanya’ya dönen Emre Erol da girişte ve çıkışta Kapıkule’de sıkıntı yaşamadıklarını dile getirdi. Pasaport işlemlerinin hızla gerçekleştiğini aktaran Erol, “Dönerken biraz yoğunluk oluyor haliyle ancak önceki yıllarda daha çok bekliyorduk.” dedi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz