Gurbetçilere boşanma kolaylığında KHK çıktı yönetmelik yok! Konsolosluklarda işlem yapılamıyor

0
181
Reklam

Yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’de boşanmalarını kolaylaştırmak için gerçekleştirilen yasal değişiklik ile ilgili muamma sürüyor. Nisan ayında çıkarılan KHK’nın uygulanması için gerekli yönetmeliğin çıkarılmaması nedeniyle nüfus müdürlüklerinde ve konsolosluklarda yurtdışı boşanmaların tanıma işlemi henüz yapılamıyor.

Yurtdışında yaşayan ancak tanıma-tenfiz davası açarak boşanma işlemlerini Türkiye’de gerçekleştiremeyen binlerce vatandaşın mağduriyetini gidermek için hükümetin gerçekleştirdiği yasal değişikliğin henüz yürürlüğe girmemesi gurbetçileri endişelendirdi.

Yönetmelik çıkmadığı için yasa uygulanamıyor

Hükümet, 690 sayılı 29 Nisan 2017 tarihli Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yurt dışında verilen boşanma kararlarının Türkiye’de tanınmasına da olanak tanıdı. Ancak aradan geçen süreye rağmen, KHK’nın uygulanması için gerekli yönetmeliğin çıkarılmaması nedeniyle nüfus müdürlüklerinde ve konsolosluklarda yurtdışı boşanmaların tanıma işlemi henüz yapılamıyor. Bu yönde mağduriyet yaşayan binlerce gurbetçi de bir an önce gerekli yönetmeliğin hazırlanarak yasanın yürülüğe girmesini bekliyor.

-Reklam-

Konsolosluk imza bekleniyor dedi

İsmini açıklamak istemeyen bir gurbetçi de Artı33’e yaptığı açıklamada, çıkarılan KHK’nın henüz yürürlüğe girmemiş olmasının kendilerini mağdur ettiğini söyledi. İrtibata geçtiği konsolosluk yetkililerinin de kendisine, yasanın kabul edildiğini ancak yürürlüğe girmek için imza aşamasında olduğunu söylediğini aktardı.

Adalet Bakanlığı ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın yurt dışında boşanan vatandaşlarının mağduriyetini gidermek için yaptığı ortak çalışma, Nisan ayında çıkarılan KHK ile yasalaşmıştı.  Kanun Hükmündeki Kararname’yle yurtdışında boşanan çiftler için 3-5 yıl süren mahkeme süreçlerinin önüne geçilmişti. Ayrıca  Türkiye’de yasal olarak evliliklerin devam ettiğinin görünmesi nedeniyle miras, velayet, nüfus ve diğer idari işlemlerde gurbetçilerin yaşadıkları mağduriyet de yeni yasa ile giderilmişti.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz