Avrupa ile Türkiye arasında saat farkı 2’ye çıktı

Reklam

Türkiye’de kış saati uygulaması kaldırıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyu sürdürülmesine karar verildi. Bu karar Avrupa’da yaşayan gurbetçileri de yakından etkileyecek. Çünkü anavatanla kışın saat farkı 2’ye çıkacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 6 Eylül 2016 tarihli ve 24005 sayılı yazısı üzerine, Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun’un 2. maddesine ilişkin değişikliği içeriyor. Buna göre, Bakanlar Kurulu Kararı’nda şu ifadelere yer verildi: Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin düzenlenmesi hakkındaki, 14 Mart 2016 tarihli ve 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan ’30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması’ ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.”

Avrupa ile Türkiye arasında saat farkı 30 Ekim’de 2’ye çıkıyor

İlgili hüküm gereğince Türkiye’de 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek ve kış saatine geçilmeyecek. Bu karar Avrupa’ya yaşayan gurbetçileri de yakından etkileyecek. Türkiye’deki yeni uygulamayla Avrupayla arasındaki saat farkı kışın iki saate çıkacak. Kış saati uygulamasının kaldırılması ile birlikte Türkiye’de ‘Saatler ne zaman ileri alınacak?’ sorusu tarihe karışacak. Ancak bundan böyle Avrupa’daki gurbetçiler, ”Ne zaman Türkiye ile 1 saat ne zaman 2 saat fark var’ hesabını yapmaya başlayacak.

Avrupa’da saatlerin 1 saat geri alınması 30 Ekim’de gerçekleştirilecek. Bu tarihten itibaren Türkiye ile Avrupa arasındaki saat farkı 2’ye çıkmış olacak.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz