Gurbetçilerin bu yaz Türkiye’ye gidebilmesi için bütün hazırlıklar tamamlandı

Reklam

Salgın nedeniyle uluslararası uçuşlara kısıtlama getirilmesi, Avrupalı Türklerin yaz tatili planlarını da etkiledi. Tatil için Türkiye’yi tercih eden yüz binlerce Türk’ün hayali, uçuş yasağının kalkmasına bağlı. DW Türkçe’ye konuşan AK Parti İstanbul milletvekili Zafer Sırakaya, ikili temasların sürdüğünü açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın 15 Haziran’dan itibaren aralarında Türkiye’nin de olduğu Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki üçüncü ülkelere de uçuş yasaklarının kaldırılması için girişimlerde bulunulduğunu açıklaması, umutları artırdı. Maas’ın açıklamasından sonra gözler Türkiye’ye çevrildi. AK Parti İstanbul milletvekili ve TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyon Başkanı Zafer Sırakaya, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Avrupa’daki Türklerin yaz tatillerini Türkiye’de geçirebilmeleri için bütün hazırlıkların tamamlandığını söyledi. İki ülkenin Dışişleri Bakanlıklarının yoğun temas halinde olduğunu belirten Sırakaya, şöyle konuştu:

“Almanya 15 Haziran’dan itibaren çok sayıda ülkeye seyahat yasağını kaldırmayı planlıyor. Türkiye’ye yönelik de seyahat uyarısını kaldıracağına inanıyorum. Zira gerek Türkiye gerekse Almanya pandemi sürecini çok iyi yönetti. Özellikle Türkiye’de vaka sayısı birçok Avrupa ülkesinden çok daha az. Türk Hava Yolları başta olmak üzere hava yolları şirketleri de Almanya uçuşlarına başlayacaklarını açıkladılar. Böylece Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın yaz tatillerinde rahatlıkla Türkiye’ye gelebileceklerini düşünüyorum.”

Evde karantina uygulaması

“Yurt dışından gelenlerin belirli merkezlerde 14 gün karantina altında tutulması uygulamasına kısa süre önce son verildi. Mevcut uygulamaya göre bu durumda olanların 14 gün boyunca evlerinde kalmaları gerekiyor. Türkiye bu süreci çok iyi yönetti. Böyle giderse yaz tatiline kadar karantina tedbirlerinin de tamamen kalkması söz konusu olabilir. Ama dinamik bir süreç. Sürekli değişiyor. Önümüzdeki haftalar belirleyici olacak. O yüzden tatile çıkmadan önce vatandaşlarımızın bağlı oldukları konsolosluklardan güncel bilgileri almalarında yarar var. Havalimanlarından Türkiye’ye giriş yapan her vatandaşımıza test yapacakmış gibi hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Ancak testler herkese yapılacak mı yoksa tesadüfen seçilen kişilere mi uygulanacak, bunu o günün şartları belirleyecek.”

Hürriyet

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz