Gurbetçinin Türkiye’de yediği trafik cezaları ne olacak? Yeni yasa yürürlüğe girdi…

Reklam

Her yıl anavatana aracıyla giden yüzbinlerce gurbetçi, Türkiye’de yedikleri trafik cezalarının ne olacağını merak ediyor. Peki Türkiye milyonlarca TL’yi bulan bu cezaları tahsil edebiliyor mu? İşte cevabı:

Türkiye’de son dönemde dahada sıklaştırılan trafik denetimleri, karayoluyla Türkiye’ye giden yüzbinlerce gurbetçiyi de yakından ilgilendiriyor. Anavatana araçlarıyla giden gurbetçiler, yedikleri trafik cezaları ile ilgili nasıl bir işem uygulandığını merak ediyor.

Bununla ilgili son düzenleme şubat ayında resmi gazetede yayınlanarak yasalaştı. İçişleri Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, Maliye Bakanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ortaklaşa hazırladığı yeni uygulama ile trafik cezası kesilen araçlar, gümrüklerde ödeme yapmadan, giriş-çıkış yapamayacak.

Onclick Popunder

Cezayı ödemeden yurt dışına çıkamayacak

Yeni uygulamaya göre Türkiye’den çıkış yapmak için sınır kapısına gelen araçlar gümrük araç tescil bölümünde işlemleri sırasında trafik cezası varsa, gümrükteki veznelere ödeme yapmadan yurt dışına çıkamayacak.

Avrupa   açılan sınır kapları arasında çok tercih edilen   Trakya   Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı   Kapıkule   Sınır Kapısı’nda yabancı plakalı araçların trafik cezaları tahsilatı polis ve gümrük görevlilerinin işlem yaptığı peronlarda kurulu olan vezneden yapılacak.

81 ilin Emniyet Müdürlüğü’ne yazı gönderilmişti

Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye’de trafik cezası uygulanan yabancı plakalı araçların belirlenmesi için 81 İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazı göndermişti. Yetkililer, bu yönde istatistik verilerin elde edileceğini belirterek, “Diğer yandan da kesilmiş trafik cezaları da sınır kapılarında tahsil edilecek” dedi.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz