Hollanda’da camilerin ve müslümanlara ait kurumların gizlice araştırıldığı ortaya çıktı!

Reklam

Hollanda’da bazı belediyelerin özel şirketler aracılığıyla Müslümanlara ait camiler ve kurumlar hakkında gizli araştırma yürüttüğü ortaya çıktı.

Hollanda’da en az 10 belediyenin camiler, cami imamları, cami dernek yöneticileri ve müslümanlara ait kurumlara ilişkin gizli araştırma yaptırdığı iddia edildi.

Rotterdam belediyesi başta olmak üzere aralarında, Delft, Almere, Huizen, Leidschendam-Voorburg, Zoetermeer, Veenendaal ve Ede yer alırken Utrecht Belediyesinin, araştırmanın gizliliği ve yöntemiyle ilgili şüpheler nedeniyle incelemeyi durdurduğu belirtildi.

Onclick Popunder

Gizli araştırma için 300 bin avro harcanmış

NRC’nin haberinde, Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunun (NCTV) belediyeler aracılığıyla finanse ettiği araştırmanın NTA (Nuance door Training en Advies) adlı özel firma aracılığıyla yaptırıldığı kaydedildi.

Müslümanlara yönelik yapılan gizli araştırmalar için 300 bin avro harcandığı ortaya çıktı.

Kendilerini cemaatten biri gibi gösterdiler

Camilerde araştırma yapan NTA çalışanlarının kendilerini cemaatten biri ya da ziyaretçi olarak tanıttıkları belirtildi, görevlilerin araştırma sırasında cemaatten birçok kişiyle kimliklerini gizli tutarak görüştükleri aktarıldı.

Yapılan işlemi “hukuksuz” bulan Anayasa profesörü Ymre Schuurmans, “Bu kapsamdaki bir bilginin toplanması çok geniş bir yetki ve belediyeler bunu özel şirket eliyle yapamaz” şeklindeki görüşlerine yer verildi.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz