İstanbulda tarihi gün! Ayasofya’nın açılışına gurbetçiler de akın etti

Reklam

Ayasofya Camisi, kılınacak cuma namazı ile 86 yıl sonra yeniden ibadete açılacak. Açılış için bir dizi önlem alınırken, hazırlıklar da tamamlandı. Ayasofya cami çevresinde mahşeri kalabalık yaşanıyor. Avrupa’dan birçok gurbetçi de bu tarihi ana tanıklık etmek için İstanbul’a gitti.

Ayasofya bugün içinde 500 kişinin kılacağı cuma namazıyla ibadete açılıyor. Tarihi gün için İstanbul ve tüm Türkiye’nin yanı sıra yurtdışından da büyük akın yaşandı. Avrupa’dan da Ayasofya’nın açılışına iştirak etmek için birçok kişinin İstanbul’a gittiği kaydedildi. Bu kişiler arasında yer alan Paris’ten giden Zeki Yılmaz da Artı33’e yaptığı açıklamada 86 yıl sonra açılan Ayasofya’daki bu heyecana tanıklık etmek için İstanbul’a gittiğini söyledi. Fransa’nın yanı sıra Almanya ve diğer ülkelerden de İstanbul’a yoğun gidişin olduğu kaydedildi.

Yoğun güvenlik önlemleri alındı

Ayasofya Camisi’nde sabah 10.00’da sala ve tekbirlerle başlayan programda, Kur’an-ı Kerim tilavetleri yapılıyor. Türkiye’nin seçkin hafızları, ilk olarak birinci cüzü okuyan, ardından Kehf Suresi, Meryem Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi ile kısa surelerden olan İhlas, Felak ve Nas Surelerini tilavet ediyor.

Ayasofya Camisi, kılınacak cuma namazı ile 86 yıl sonra yeniden ibadete açılacak.

Ellerinde seccadelerle gelen vatandaşlar, camiye yakın güvenlik noktasında durduruldu. Bunun üzerine vatandaşlar Beyazit Camisine giderek namazı kıldı. Namazın ardından vatandaşlar tekrar bölgeye gitmek için güvenlik noktasına geldi. Kimi vatandaş kaldırımda alınma saatine kadar hasırların içinde uzandığı görülürken, kimisi de oturdu, kimisi ellerinde Kur’an-ı Kerim okudu.

Sabaha kadar açık kalacak

Öte yandan Ayasofya, cuma namazını dışarıda kılanların daha sonra girebilmesi için sabaha kadar ibadete açık olacak.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz