Lüksemburg’daki amele Fransa’daki şantiye şefinden daha çok kazanıyor

Reklam

Fransa’da inşaatta çalışan işçiler, komşu ülkelere göre Fransa’daki fiyatların düşüklüğünden yakındı.

Fransa’da inşaattaki son 3 yıldır süren bahar havası giderek etkisini yitirmeye başladı. Son dönemde ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar, inşaatta da yüzünü gösteriyor. Artan işsizlik, maaşlara da yansırken, aynı işi yapan komşu ülkelerdeki çalışanların durumunun ise Fransa’ya göre çok daha iyi olduğu kaydedildi.

Aynı işi yapıp çok daha fazla kazanıyor

Fransa’nın kuzeydoğusundaki Luxembourg’a sınır bölgelerde çalışan inşaat işçileri, kendileri ile aynı işi yapan Lüksemburglu işçilerinin çok daha fazla kazanabildiğine dikkat çekiyor.

Lüksemburg’daki amele ücretleri Fransa’daki şantiye şeflerinden daha yüksek

Artı33’e konuşan Thionville yakınlarında şantiye şefi olarak çalışan Murat Yolcu, çalıştıkları şantiyeye Lüksemburgun aracı şirketleri interimler aracılığı ile de işçi gönderildiğini bildirdi. Asgari ücretle çalışan Fransalı bir ameleye karşılık, Lüksemburg’dan gelenlerin daha fazla kazandığına dikkat çekti. Yolcu, Lüksemburg’daki amele fiyatlarının Fransa’daki şantiye şeflerinden daha yüksek olduğunu aktadı.

Duvarcının maaşı 3 bin Euro

Lüksemburg’dan gelen bir kalıpçının ya da duvarcının 3 bin Euro’nun altına çalışmadığını, amelenin ise en az 2 bin Euro aldığını aktaran Yolcu, Fransa’da bu fiyatları ancak büyük şantiye şeflerinin alabildiğini savundu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz