Macron açıkladı: 10 yıllık oturum kartlarına Fransızca sınav şartı geliyor

Reklam

Fransa’da Cumhubaşkanı Macron, seçimleri yeniden kazanması durumunda, uzun süreli oturum kartlarını verilmesini Franızca sınavında başarılı olma şartına bağlayacaklarını duyurdu. 

Fransa’da cumhurmbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken, yeni dönem ile ilgili adayların vaatleri de netleşti. Anketlere göre seçimleri yeniden kazanmasına kesin gözüyle bakılan cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ikinci döneminde ise birçok yeniliği yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor. Bu yenilikler arasında 10 yıllık oturum kartlarını Fransızca dil sınavına bağlama da var.

Macron, seçim beyannamesinde, mültecilerin entegrasyonu iyileştirmek istediklerini söylerken, bunun da dil, iş ve daha iyi coğrafi dağılımolarak detaylandırdı.

10 yıllık oturum kartların Fransızca dil şartı geliyor

Cumhurbaşkanı Macron, eski Cumhurbaşkanı François Hollande döneminde de gündeme gelen ancak yürürlüğe konulmayan uzun süreli oturum kartlarına iyi fransızca bilme şartının getirilmesi ile ilgili de gelecek dönemde önemli bir adım atıyor.

Macron 17 mart’da yenizen kazanması durumunda, uzun süreli oturum kartları için verilme şartlarının ağırlaştırılacağını da açıklandı.

https://twitter.com/BFMTV/status/1504481656832372744

Buna göre uzun süreli oturum kartlarının verilmesi Fransızca sınavında başarılı olma şartına bağlanacak. Bu kişilerin oturum kartını almak için öncellikle Franzıcsa sınavından başarılı olmaları beklenecek. İş durumlarına da bakılacak kişilerin iş hayatına entegrasyonu da yine aranacak şartlar arasında yer alacak.

Sınır dışı kolaşlaytırılacak

Öte yandan Cumhurbaşkanı Macron, yeni dönemde, sığınma başvuruları reddedilen yabancıların sınır dışı edilmesini hızlandırmak istediklerini söyledi. Macron, bu kişilerin çok fazla temyize gitmelerinin önünü kapatmak istediklerini ve sınır dışı prosedürlerini hızlandırmak istediklerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Macron’un yabancılar ile ilgili açıkladığı yeni kurallar, son dönemde aşırı sağcı adaylara giden oyları almak için bir adım olarak yorumlanıyor.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz