Macron İstanbul’a gidiyor

Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayıp gündemi değerlendirdi.

Avrupalı liderler, kapıların açılmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile üst üste görüşmeler yaptı.

Istanbul’da yeni zirve

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, 17 Mart’ta Türkiye’ye geleceğini açıkladı.

Onclick Popunder

Boris Johnson da gelebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkel ve Macron ile salı günü İstanbul’da bir araya geleceğiz. Boris Johnson da gelebilirse zirveyi dörtlü, gelmezse üçlü yapacağız.” dedi.

“NATO toplantısından olumlu bir netice çıkmasını bekliyoruz”

Hem NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg hem de AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu güvenlik tehditlerini ele aldıklarını söyleyen Erdoğan,  şu ifadeleri kullandı:

“NATO ve AB ilişkilerimizi nasıl güçlendirebiliriz diye müzakerelerde bulunduk. Burada hem NATO’nun hem de AB’nin üzerine düşen görevlerin olduğunu muhataplarımıza ilettik. 28 Şubat’ta NATO Konseyi’ni acil toplantıya çağırdık ve taleplerimizi resmi olarak ilettik. 11 Mart Çarşamba günü yapılacak NATO toplantısından olumlu bir netice çıkmasını bekliyoruz.»

“AB tarafının hızlı hareket etmesi gerekiyor”

AB Başkanlarının, 18 Mart Mutabakatı çerçevesinde Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve AB’nin yavaş hareket ettiğini kabul ettiğini ifade eden Erdoğan, bu süreci hızlandırmak için ortak çalışma yapılacağını, yol haritası çıkarılacağını söyledi.

Trt Haber

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz