Macron kan kaybediyor! Senato’da sandalye sayısı düştü

Reklam

Fransa’da düzenlenen kısmi senato seçimlerinde  iktidardaki Macron’un partisi Rönesans’ın sandalye düştü. Merkez sağ ise sandalye sayısını korumayı başardı.

Fransa’da parlamentonun üst kanadı Senatoda görev yapan 348 senatörden 170’inin değiştiği kısmi seçim, Pazartesi günü yapıldı. Ulusal basındaki kesinleşmemiş seçim sonuçlarına göre, Macron’un partisi Rönesans’ın da olduğu Demokratlar, İlericiler ve Bağımsızlar Grubu (RDPI) sandalye kaybetti.

Sandalye sayısı 24’ten 17’ye indi

İktidar çoğunluğundan RDPI Grubu’nun Senatodaki sandalye sayısı 24’ten 17’ye indi. Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) 145 olan senatör sayısı 135’e düşerken merkez sağ Merkezci Birlik Grubu’nun 57 olan sandalye sayısı 53’e indi. Merkez sağ, Senatodaki çoğunluğunu korudu.

Onclick Popunder

Senato Başkanı 2 Ekimde seçilecek

Senatörler, 2 Ekim’de yeni Senato Başkanı’nı seçecek. Senatodaki farklı siyasi grupların üye listelerini Senato Başkanlığına iletmek için 3 Ekim yerel saatle 16.00’ya kadar süreleri bulunuyor.

Halk oy kullanamıyor

Fransa’da bir senatör 6 yıllığına seçilirken, uygulanan sistemle her  üç yılda bir, senatonun bir bölümü yenileniyor. Milletvekili genel seçiminden farklı olarak, senato seçimlerinde halk  değil, sadece “seçilmişler” oy kullanabiliyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz